Whatsapp İçin Bir Uyarı da Ankara Barosu’ndan!

Whatsapp İçin Bir Uyarı da Ankara Barosu’ndan!

Whatsapp için bir uyarı da Ankara Barosu’ndan!Ankara Barosu Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcılar için aldığı karar hakkında uyarılarda bulundu.

Whatsapp için bir uyarı da Ankara Barosu’ndan!

Ankara Barosu Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcılar için aldığı karar hakkında uyarılarda bulundu.

Whatsapp konusunda bir uyarı da Ankara Barosu’ndan geldi. Whatsapp’ın Türkiye’de bulunan kullanıcılarının verilerini üçüncü kişilerle paylaşacak olmasının Anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Ankara Barosundan yapılan açıklamada, “İlk olarak Whatsapp LLC veri sorumlusunun bizlere zorla dayatmaya çalıştığı seçimin toplumsal ve hukuki sonuçlarının detaylı bir biçimde incelenip raporlanması ve bu konuda veri sorumlusunun Anayasal ve yasal hakların ihlaline dair davranışların son verilmesi gerekmektedir” denildi.

2020/12/19/whatsapp-yeni-ozellik.jpg

Kişisel Verilerin Korunması Hukuku konulu bir yazılı açıklama yapan Ankara Barosu, Whatsapp’ın dayattığı sözleşmenin kişisel verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılacak olmasının Anayasaya aykırı olduğunun altını çizdi ve, “Whatsapp uygulamasının biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunmuş olduğu bu seçenek öncelik olarak Anayasal haklarımızı ve temel insan haklarımızı hedef alıyor. Bu noktada aynı uygulamanın daha önce Facebook şirketi ile bilgilerimizi paylaşması bir önem arz etmemektedir. Kaldı ki bu uygulama tarafından kullanıcılara dayatılan seçim hakkı da hukuki ve makul bir zemine sahip değildir” denildi.

2021/01/10/whatsapp.jpg

Yapılan yazılı açıklamada Whatsapp’ın Avrupa’da yaşayan kullanıcılara reddetme hakkı tanıdığı ve Türkiye’deki kullanıcılara bu hakkı tanımadığı hatırlatılarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na (KVKK) çağrı yapıldı. Yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Gelinen bu noktada her ne kadar 4 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğin Korunmasınıa İlişkin Yönetmeliğin Açık Rıza Alma Şartları başlığını taşıyan 8. Maddesinin birinci fıkrasının b bendinde yer alan kullanımın, hizmetlerden yararlanmanın açık rıza beyanı ile ön şarta bağlanamayacağı öngörülüyor ise bu konuda mevzuatımızın Avrupa’da yürürlükte olan, temel insan hakları kapsamında yeterince koruma içermediği i-ve veri koruma süreçlerinin temel insan haklarımız kapsamında yeterli biçimde tartışılmadığı açıktır”

İfadeleri kullanıldı.

whatsapp.jpg

“YASAK İHLALİ BİR AN ÖNCE SON BULMALI”

“Yasak ihlali bir an önce son bulmalı” Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada “Başta Whatsapp LLC veri sorumlusunun Türkiye2deki kullanıcılarına dayatmakta olduğu seçimin toplumsal ve hukuki sonuçlarının kapsamlı bir şekilde incelenip raporlanması ve bu konuda veri sorumlusunun Anayasal ve yasal haklarımızın ihlaline yönelik davranışlara bir an önce son vermesi gerekir. Kişisel Verileri Koruma Kurulu 12 Ocak 2021 günü toplanacağını internet sayfası aracılığıyla bildirmişti. Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve ilgili kurumlar tarafından ulusal ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde gerekli önlemlerin alınacağı şüphesizdir.” İfadeleri kullanıldı.

“VATANDAŞA BİLGİ VERİLMELİ”

“Vatandaşa bilgi verilmeli” Ankara Barosu Whatsapp ile ilgili yaptığı açıklamada, “Konuya ilişkin önlemler kapsamında yapılacak olan Whatsapp yerine kullanılabilecek uygulamalar, bu uygulamalar içinde hangisinin en güvenilir olduğu ve kişisel verilerin ne kadar ve ne biçimde kullanıldığı yada depolandığı, yurt dışı yurt içi aktarımların nasıl gerçekleştirildiği konusunda vatandaşların ve ilgili tüm kuruluşların yeterince bilgilendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz” denildi.

ankara-barosu.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.