Vergi Yapılandırmasına Nasıl Başvurulur?

Vergi Yapılandırmasına Nasıl Başvurulur?

Vergi yapılandırmasına nasıl başvurulur? 7256 Sayılı kanun, önce komisyondan sonra TBMM'den geçerek yasalaştı. Böylelikle kamu alacaklarında yapılandırma için onay çıkmış oldu. Peki yapılandırma nasıl gerçekleşecek?

Vergi yapılandırmasına nasıl başvurulur? 
7256 Sayılı kanun, önce komisyondan sonra TBMM'den geçerek yasalaştı. Böylelikle kamu alacaklarında yapılandırma için onay çıkmış oldu. Peki yapılandırma nasıl gerçekleşecek?

Mali müşavirler, son çıkarılan vergi yapılandırmasının, daha öncekilere göre çok daha avantajlı olduğunu vurguluyor. Daha önce çıkan yasalarda da faizler silinirken bu kez taksitli ödeme planlarında da kısmen faiz affı kapsanmış.

BAŞVURU İÇİN GEREKEN ADIMLAR

Yapılandırma yasasından faydalanmak isteyen vatandaşlar, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden, herhangi bir vergi dairesinin kapısını çalmadan başvuru yapabilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet sitesinde, başvurunun nasıl yapılabileceğine dair bir video yayınlandı.

Videoda, Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine girildikten sonra hangi adımların atılarak başvuru yapabileceğine dair bilgiler yer alıyor. İlk adım siteye girişle başlıyor. Siteye girdikten sonra, hemen ana sayfada bulunan ilgili linkin üzeri tıklanıyor ve giriş penceresinin açılması sağlanıyor.

vergi-dairesi.jpgGiriş penceresine ulaştıktan sonra, sisteme nasıl girileceği yönünde bazı tercihler bulunuyor. Bunlar vergi numarası kullanılmak suretiyle giriş, dijital Türkiye kullanıcı adı ve şifresiyle giriş gibi tercihler. Dijital Türkiye kullanıcı adı yani daha bilinen adıyla e-devlet kullanıcı adı ve şifresi anlamına geliyor.

VERGİ DAİRESİNE GİTMEYE GEREK YOK

Sisteme girdikten sonra, sol taraftaki sekmelerin en altında 7256 sayılı kanunla ilgili linkler mevcut. Buralara girildiğinde, ilk başvuru yapılacaksa, ilgili linke tıklanıyor. Eğer ilk başvuru yapılmış da sonuç bekleniyorsa, yine bununla ilgili linke tıklanıp durum bilgisi öğrenilebiliyor.

Borçlular, peşin ödeme veya 18 aya kadar varan taksitli ödeme imkanından yararlanabiliyor.

Eğer sürede herhangi bir uzatma yapılmazsa, başvuru süresi 31 Aralık 2020 itibarıyla sona erecek.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.