Vatandaş E Devlet'ten Memnuniyet Duyuyor

Vatandaş E Devlet'ten Memnuniyet Duyuyor

Vatandaş E Devlet'ten memnuniyet duyuyor.Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, muhalefetin eleştirileri üzerine bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak, dijital Türkiye verilerini açıkladı.

Vatandaş E Devlet'ten memnuniyet duyuyor.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, muhalefetin eleştirileri üzerine bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak, dijital Türkiye verilerini açıkladı.

İşte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın o açıklamaları:

51 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR

Dijital Türkiye portalına entegre olan kurum sayısı 700, kayıtlı kullanıcı sayısının 51 milyon 732 bine ulaştı. 

Yine, soruyorsunuz zaten burada da gün boyu, öncesinde de sonrasında da bu sorular hep devam edecek "Ne yaptınız?", "Ne yapıyorsunuz hükûmetler olarak?" diye. Buyurun, sadece bir ofisimizin ne yaptığını anlattım, sadece Dijital Türkiye Projesi çerçevesinde ne yaptığımızı anlattım. Bunu, biz yapıyoruz. Evinizde oturduğunuz yerden, telefonunuzdan, tabletinizden, hatta buradan rahatça yaptığınız o işlemler var ya -vatandaşımızı rahat ettirme hedefimiz var- onları hep birlikte yine biz yapıyoruz. Burada gelecek vizyonumuz var, dijitalleşme var, yapay zekâ var, "Siber Vatan" var bu çalışmaların ötesinde.

fuat-oktay-tbmm.jpgBiz "turkiye.gov.tr" gibi bir mega platform kurmuşuz. E-devlete eklediğimiz kamu hizmetleriyle de yetinmiyor, hizmetleri yine bu kamu hizmetlerini tek ekranda... Yani artık onunla da yetinmiyoruz, artık kendi hedefimizi de egale ediyoruz. Orada, sanal âlemde, kapı kapı dolaşmanızı da fazla görüyoruz, bunu da bürokrasi olarak görüyoruz. Dolayısıyla, bunları da tek bir kapıda buluşturalım diyoruz, "tek pencere" diye ifade ettiğimiz şey.

Burada, e-devlete eklediğimiz kamu hizmetleriyle de yetinmiyoruz, bunları tek ekranda vatandaşımızın kullanımına daha etkili nasıl sunarız; bunun peşindeyiz.

ARAÇLARIM KULLANIMA AÇILDI

Haziran ayında, E-Devlet Kapısı'ndaki yine ilk "bütünleşik hizmet" olan "Araçlarım"ı kullanıma açtık, bunu biliyorsunuz. Bugüne kadar 70 milyondan fazla kullanıldı. "Araçlarım"la kullanıcılar araçlarına ait sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu bilgileri başta olmak üzere tamamını tek ekranda görüntüleyip ödeme işlemlerini yapabilmekte. Hayatı kolaylaştırıyoruz yani. Yine önümüzdeki dönemde de kişinin çalışma hayatıyla ve ikametgâhıyla ilgili her konuyu da "Çalışma Hayatım ve İkametgâhım" gibi "daha fazla sayıda bütünleşik hizmet" diye ifade ettiğimiz bu "tek pencere", "tek kapı" modellerinde yine dijital Türkiye üzerinden sunarak vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmaya da devam edeceğiz.

Tüm bu çalışmalar, kamu hizmetlerinin dijital mecralar üzerinden sunumunda ülkemizi en üst lige çıkarmıştır.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.