Uzmanlar Uyardı: Hekime Başvurmadan Bu İlacı Kullanmayın!

Uzmanlar Uyardı: Hekime Başvurmadan Bu İlacı Kullanmayın!

Uzmanlar Uyardı: Hekime Başvurmadan Bu İlacı Kullanmayın! Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında uzmanlardan yeni uyarı geldi. Hekime danışmadan kullanılan ilaçlar sağlığı tehlikeye atıyor, peki o ilaç hangisi?

Uzmanlar Uyardı: Hekime Başvurmadan Bu İlacı Kullanmayın!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında uzmanlardan yeni uyarı geldi.

Hekime danışmadan kullanılan ilaçlar sağlığı tehlikeye atıyor, peki o ilaç hangisi?

a1.jpg

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi önemli açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz, yurdumuzla birlikte tüm Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında doğru bilinen yanlışların insan hayatını kötü etkileyebileceği hakkında uyarılarda bulundu.

HEKİME BAŞVURMADAN ASPRİN KULLANMAYIN

a2.jpg

Doç. Dr. Kayıpmaz, ilaç kullanılırken akılcı bir yol izlenmesi gerektiğinin önemine değindi ve “Hekime başvurmadan Asprin kullanmayın” çağrısında bulundu.

Parasetamol içeren ateş düşürücü ilaçlar, Asprin, antibiyotikler ve ağrı kesicilere karşı maksimum derecede dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Kayıpmaz, “ Alacağımız her ilaçta olması gerektiği gibi kan sulandırıcı ilaçların da özenli bir biçimde ve uygun durumdaki hastalarda kullanılması gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun bu konuya ilişkin yayımladığı rehberden bahseden Kayıpmaz, “Kovid- 19 damar içinde pıhtılaşmaya giden bir hastalık bunun için biz bu hastalıkta kan sulandırıcı ilaçlardan faydalanıyoruz. Fakat bu ilaçların kullanımını kişi kesinlikle kendi başına yapmamalı, hastanelerde yapılan kan tetkiklerinin ardından önceliği olan kişilere doktorunun tavsiyesi ile kullanmasını öneriyoruz.” İfadelerini kullandı.

a4.jpg

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Hastanede yatarak koronavirüs tedavisi gören ve toplardamarlarda pıhtı oluşma riski yüksek olan hastaların taburcu durumunda evde kullanabilmesi için kan sulandırıcı tavsiye ettiklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“ Geçmişte damar içi pıhtılaşma öyküsü bulunan, İleri yaşta ve toplardamarlarda pıhtı oluşma riski olanlarla birlikte, obez ya da kilolu, kanser geçmişi olan ve yoğun bakımda yatarak tedavi gören hastalar gibi. Bu gruba dahil olan hastalarda kanama riski de yoksa şayet, 14 gün süreyle asprin'i tavsiye edebiliyoruz. Asprin dışında da kan sulandırıcı ilaçları verebiliyoruz”

“DOKTOR GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ”

Asprin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımında hasta olan kişinin genel durumunu değerlendiren doktorun görüşünün önemine değinen Kayıpmaz şu uyarılarda bulundu:

Bilhassa hastanede yatan hastalarda kan sulandırıcı tedaviler, asprin veya düşük moleküler ağırlıklı heparinle olabiliyor. Doktor hastasında pıhtılaşma için bir risk görüyorsa başlanabilir. Ayrıca başlanması hastalığın ileriki aşamasında damara pıhtı atmasını önemli ölçüde engelliyor.

Pandemi döneminden bu yana farklı hasta görüşleriyle karşılaştıklarını aktaran Kayıpmaz, Mesela hastamız Kovid 19 geçirmiş fakat bir süre sonra hastanın akciğer damarlarında pıhtı meydana gelebiliyor. Biz buna Pılmoner emboli diyoruz. Bu durum yüzünden hastaların damar içinde oluşacak pıhtılaşmayı önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanımı önem arz ediyor.

Fakat bilinçsiz bir biçimde, hekim tavsiyesi olmadan düşük moleküler ağırlıklı heparin veya asprin kullanmak uygun değildi. Bilinçsiz tüketilen asprin hastalarda reye sendromu ve kanama gibi sonuçlara yol açabilir o yüzden mutlaka hekim tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.