Ülkelerin Aşı Yarışı; Üretim Şirketleri 8 Milyon Doz Aşı Satmış

Ülkelerin Aşı Yarışı; Üretim Şirketleri 8 Milyon Doz Aşı Satmış

Ülkelerin aşı yarışı; üretim şirketleri 8 milyon doz aşı satmış. Aşı şirketleri, anlaşma yaptıkları ülkelere, 4 milyar kişiyi aşılamaya yetecek kadar aşı sattı. Hangi ülke, ne kadar doz aşı aldı? İşte haberin detayları...

Ülkelerin aşı yarışı; üretim şirketleri 8 milyon doz aşı satmış.

Aşı şirketleri, anlaşma yaptıkları ülkelere, 4 milyar kişiyi aşılamaya yetecek kadar aşı sattı. Hangi ülke, ne kadar doz aşı aldı? İşte haberin detayları...

Aşı üreten dokuz şirket, anlaşma yaptıkları ülkelere 8 milyar doz aşı sattı. 8 milyar doz aşı satımı, 4 milyar kişiyi aşılamaya tekabül ediyor.

Aşı şirketleri, anlaşma yaptıkları ülkelere, 4 milyar kişiyi aşılamaya yetecek kadar aşı sattı. Bu oran 8 milyar doz aşı demek.

Türkiye, nüfusunun tamamını aşılamaya yetecek kadar anlaşma imzalamadı. Kanada ise bir kişiye dört doz aşı düşecek kadar anlaşma imzaladı.

Koronavirüs aşısını üreten dokuz şirket, ülkelerle 80’den fazla yaptığı anlaşma ile toplamda 7 milyar 850 milyon doz aşı satışı gerçekleştirdi.

ulkelerin-asi-yarisi-uretim-sirketleri-8-milyon-doz-asi-satmis.jpg

En fazla aşı satışı yapan şirket, İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca oldu.

Aşılama çalışmasının büyük bir oranı 2021’de yapılacak..

En çok aşı alan ülke ise Hindistan olurken 2.2 milyar dozluk aşı üretme anlaşması yaptı. Kanada ise 246 milyon doz aşı satın aldığı bildirdi.

ABD, 455 milyon, Britanya ise 196 milyon aşı satın alırken Türkiye, CoronaVac aşısından 50 milyon doz satın almak için imzaları attı. Türkiy'nin diğer aşı şirketleriyle görüşmeleri sürüyor.

İlk aşılamanın yakın tarihte uygulanacağı biliniyor. Kademeli olarak aşılama çalışmaları başlayacak.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.