Ülkede Darbe Girişimi Var! Peşinyan Hükümetinin İstifası İstendi

Ülkede Darbe Girişimi Var! Peşinyan Hükümetinin İstifası İstendi

Ülkede darbe girişimi iddiası gündeme oturdu. Ermenistan ordusu neden hükümetin istifasını istedi?

Ülkede darbe girişimi olduğunu iddia eden Başbakan Peşinyan’ın, istifa etmesinin istenmesi gündemde. Ermenistan ordusunun, Başbakan Peşinyan’ın istifa etmesini istemesinin ardından, Peşinyan ülkede Darbe girişimi olduğunu ileri sürdü.

Azerbaycan’a ait Karabağ geri alındıktan sonra Ermanistan siyasetinde olaylar iyice karışmıştı. Dağlık Karabağ savaşını kaybeden Ermenistan’da ordu hükümetin istifasını istedi. Başbakan Nikol Peşinyan ise bu durum karşısında destekçilerinden yardım istedi.

Görevden Aldı!

Peşinyan Hükümeti’nin istifasına tepki gösteren Başbakan Nikol Peşinyan, Genel Kurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldı. Ardından ülkede darbe girişiminin olduğunu ileri sürerek kendisini destekleyenlerin Erivan’da toplanmasını istedi. Muhalefet partileri ise Peşinyan Hükümeti yerine Manukyan’ın ülkeye başkanlık etmesini istiyor.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Yapılan Açıklama

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurman Başkanlığı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre; ordu, hükümetin Ermeni halkı için yeterli ve doğru kararlar alamadığını belirterek anavatanını savunmaya çalıştı. RA Silahlı Kuvvetleri, halkını düşmana karşı koruduğunu ancak hükümetin verimsiz yönetimi ülkeyi çöküşe götürdüğünü iddia etti. Silahlı Kuvvetler, her şeyden önce çocukları ölen insanlara karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulundu. Ayrıca halkın her zaman ordunun yanında ve ordunun da her daim halkını korumak için mücadele ettiğini hatırlatarak bildiriye imza atan komutanların da isimlerini paylaştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.