Türkiye ve Yunanistan Görüşmeleri Yeniden mi Başlıyor? Mevlüt Çavuşoğlu Açıklıyor…

Türkiye ve Yunanistan Görüşmeleri Yeniden mi Başlıyor? Mevlüt Çavuşoğlu Açıklıyor…

Türkiye ve Yunanistan görüşmeleri yeniden mi başlıyor? Mevlüt Çavuşoğlu açıklıyor… Görüşme tarihi belli mi? İşte haberin detayları...

Türkiye ve Yunanistan görüşmeleri yeniden mi başlıyor? Mevlüt Çavuşoğlu açıklıyor… Görüşme tarihi belli mi? İşte haberin detayları...

Karşılıklı NAVTEX ilanları ile başlayan Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimleri azaltmak maksadıyla ilk adım atıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmelerin, İstanbul'da 25 Ocak tarihinde olacağını bildirdi.

turkiye-yunanistan-toplanti.jpg

Türkiye ve Yunanistan yeni bir sayfa açma yolunda mı ilerliyor? Her 2 tarafı da memnun edecek gelişmeler yaşanacak mı? Mevlüt Çavuşoğlu ne gibi açıklamalarda bulundu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul'da 25 Ocak 2021 tarihinde Türkiye ve Yunanistan arasında olacak toplantının yapılacağını bildirdi.

GEÇMİŞE GİDERSEK…

Geçmişe gidersek… 12 Mart 2002 tarihinde Ankara'da, Türkiye ve Yunanistan’ın görüşme gerçekleştirdiğini açıklayan Çavuşoğlu, bu görüşmeler neticesinde, her 2 ülkenin de kabul edeceği şekilde kalıcı çözümler geliştirilmek istendiği ve bu hususta zemin hazırlamak için uğraştıklarını açıkladı.

turkiye-yunanistan-toplanti-001.jpg

Diğer bir toplantının ise 1 Mart 2016 tarihinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, ilk toplantının 2016 tarihinde olmadığını, istikşafi görüşmelerin 2000 yılında kurulduğunu söyledi.

Heyetlerin, 60 defa bir araya geldiğini ve elinde 5 bin sayfadan fazla dokümanın olduğunu, fakat 2016 yılında Çipras iktidara gelince Türkiye ile görüşmeleri devam ettirmek istemediklerini, böylece istikşafi görüşmelerin son bulduğunu ifade etti.

turkiye-yunanistan-toplanti-002.jpg

TOPLANTI TARİHİ BELLİ OLDU, EV SAHİBİ TÜRKİYE

Toplantı tarihi belli oldu, ev sahibi Türkiye. Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin gündeme gelmesiyle istikşafi görüşmelerin de tekrar başladığını dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu, istikşafi görüşmelere tekrar hazır olduklarını, aktardı.

Sözlerini sürdüren Çavuşoğlu, daha önce ki toplantılarda ne görüşüldü ise aynı konu üzerinde görüşmelerin devam edeceğini aktardı.

Ayrıca Almanya'nın Yunanistan'a istikşafi görüşmelere başlaması yönünde baskı yaptığını dile getirdi.

Türkiye olarak açık bir davette bulunmak istemediğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugünden itibaren Ocak ayı içerisinde ilk toplantının Yunanistan ile gerçekleştirileceğini ve Yunanistan'ı istikşafi görüşmelere başlamaya davet ettiğini, ev sahibinin ise Türkiye olacağını söyledi.

turkiye-yunanistan-toplanti-003.jpg

Müzakereyi yürütecek heyetlerin Yunanistan'da bulunan muhatapları ile birlikte belirleneceğini, Türkiye'nin hazır olduğunu, tüm meselelerin görüşülmesi gerektiğini, bunun bir davet olduğunu ve Yunanistan'ın bu daveti fırsata çevirmemesi gerektiğini, istikşafi görüşmelerin bu ay başlayacağını aksetti.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.