Türkiye ile Rusya Arasında Aşı Anlaşması Gerçekleşti... Türkiye'de Üretilecek!

Türkiye ile Rusya Arasında Aşı Anlaşması Gerçekleşti... Türkiye'de Üretilecek!

Türkiye ile Rusya arasında aşı anlaşması gerçekleşti. Türkiye'de üretilecek. Covid-19 için geliştirilen Sputnik-V aşısı Türkiye'de üretime başlayacak...

Türkiye ile Rusya arasında aşı anlaşması gerçekleşti. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın hastalığı için Rusya tarafından üretilen Sputnik-V aşısı için anlaşmaya varıldı. Koronavirüse karşı etkinlik testlerinden başarıyla geçen Sputnik-V aşısı için Türkiye'nin lider ilaç firması ile anlaşma sağlandı. Kısa sürede üretimi başlayacak olan aşı için, ilk sevkiyat gerçekleşiyor. 

Türkiye ile Rusya Ortak İşbirliği

İki ülke arasında yapılan yoğun görüşmeler sonrasında Türkiye ile Rusya Ortak İşbirliği kapsamında anlaşma sağlandı. Sputnik-V aşısı için, yerli üretim tarihi önümüzdeki ay içinde başlaması öngörülüyor. Gerçekleşecek olan üretim için RDIF yurt dışı pazarlama görevini üstlenecek. 

Türkiye kendi aşısını üretme konusunda kesin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Aşamaların sonuna gelindiği açıklanırken, öte taraftan ülkenin önde gelen ilaç firmaları ise, mevcut geliştirilen aşıların seri üretimine başlanılması taleplerini sık sık gündeme getiriyorlardı. İki ülke arasında varılan mutabakat sonrası, Türkiye'de üretime başlayacak olan Rus menşeili Sputnik-V koronavirüs aşısının, bir yıl içerisinde milyonlarca doza ulaşarak, yurt içinde üretimi gerçekleşeceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

sputnik-v-asisi-uretime-basliyor.jpg

Türkiye'de üretimi yapılacak olan Sputnik-V aşısının, sadece ülke içi pazarı için değil, yurt dışı ihracatının da yapılması gündeme geldi. Ülke içi pazarda kullanımının yanı sıra, yurt dışına pazarlanacak olan aşı, ülke ekonomisi açısından da önem arz ediyor. 

Koronavirüse karşı etkinlik testlerinden başarılı geçtiği ifade ediliyor. Fakat Avrupa Birliği henüz bu aşının etkinlik onayını vermiş değil. Birçok ülke tarafından onay verilmesine karşın, virüsün yoğun bir şekilde yıprattığı Avrupa ülkeleri için onay vermesi önem arz etmekte. 

Rusya tarafından geliştirilen Sputnik-V koronavirüs aşısı şuana kadar; Sırbistan, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Bolivya, Arjantin, Cezayir, Filistin, Venezüella, Paraguay, Türkmenistan ve tabi ki Rusya tarafından etkinlik onayı testlerinden başarılı şekilde geçtiği ve kullanımında etkili sonuç alındığı açıklandı. Avrupa ülkeleri için şuanda Alman aşısı dışında kullanımı henüz başlamamış olan Sputnik-V aşısının üretiminin ülkemizde gerçekleşerek, Avrupa pazarına açılması ise yüksek ihtimal olarak görüşülmekte. 

 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.