Türkiye İle Olan Sorunlar Çözülmediği Taktirde, Sonucu Mahkemede Arayacakmış

Türkiye İle Olan Sorunlar Çözülmediği Taktirde, Sonucu Mahkemede Arayacakmış

Türkiye İle olan sorunların çözülmediği taktirde, sonucu mahkemede arayacakmış. Yunanistan başbakanı bakın neler söyledi. İşte detaylar...

Türkiye İle olan sorunların çözülmediği taktirde, sonucu mahkemede arayacakmış. Yunanistan başbakanı bakın neler söyledi. İşte detaylar...

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözülmediği takdirde mahkemeye başvuracağını dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile olan diplomatik ilişkiler hakkında konuşarak, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim üzerine açıklamada bulundu.

Türkiye'ye her zaman dost elini uzattığını söyleyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı konuşmayı teşvik ettiğini, deniz yetki alanları ve sınırlarının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin uzlaşmaya gitmediği taktirde mahkemeye başvuruda bulunacağını bildirdi.

yunanistan-basbakani-aciklamada-bulundu.jpg

'TÜRKİYE-YUNANİSTAN ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK, TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİNİ DE ETKİLİYOR'

'Türkiye-Yunanistan arasındaki anlaşmazlık, Türkiye ve AB ilişkilerini de etkiliyor' diyen ve durumun geçmişe dayandığını söyleyen Yunanistan başbakanı Miçotakis, bu sorunların çözüleceğini, çözülmediği takdirde Uluslararası Adalet Divanına başvuracaklarını, Uluslararası Mahkemelerin bu tür sorunlar için var olduğunu dile getirdi.

Sözlerine devam eden Miçotakis, Doğu Akdeniz'in stratejik önemini keşfettiklerini, bu keşfin sadece Yunanistan için değil Avrupa Birliği ve Kıbrıs içinde önem taşıdığını aktararak, Türkiye ile olan anlaşmazlığın, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri de etkilediğinin altını çizdi.

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de askeri diplomatik ve ekonomik rolünü güçlendirdiğini söyleyen Miçotakis, yeni stratejik geliştirme sürecinde olduklarını aksetti.

Konuyla ilişkili Türkiye’de herhangi bir yanıt gelmedi.

25 Ocak'ta Türkiye ve Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin başlayacağı açıklanmıştı. Türkiye ve Yunanistan 25 Ocak’ta iştikşafi görüşmeler için bir araya gelecek.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.