Türkiye Hangi Mutasyon Türünü Yaşıyor?

Türkiye Hangi Mutasyon Türünü Yaşıyor?

Türkiye hangi mutasyon türü ile karşı karşıya? Yetkililer Türkiye'de görülen mutasyon türünü açıkladı. Türkiye'de hangi mutasyon türü görüldü?

Türkiye hangi mutasyon türü ile karşı karşıya kaldı? Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, mutasyon hakkında açıklama yaptı. Ayrıca Türkiye'de Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere varyantlı virüslerin bulunduğunu bildirdi. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye'de İngiltere varyantlı virüsün görüldüğünü aksetti. Bunun yanında Brezilya ve Güney Afrika varyantlı virüsün çok fazla görülmediğini açıkladı.

Koronavirüs testi pozitif çıkan vakaların tekrardan mutasyona yakalandığını belirtti. Ayrıca doğrulanmak amacıyla Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda inceleme yapıldığını açıkladı. Bunun sonucunda yetkililer, var olan mutasyonlardan ziyade türü bilinmeyen mutasyonların tespitini yaptı.

turkiye-hangi-mutasyon-turunu-yasiyor.jpg

Türkiye Hangi Mutasyon Türü İle Mücadele Veriyor?

Türkiye hangi mutasyon türü ile mücadele veriyor? Daha çok hangi tür mutasyon ile karşı karşıya kaldık? Türkiye'de daha çok İngiltere varyantlı mutasyon yer aldı. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüsü atlatan kişilerin bile mutasyona maruz kaldığını belirtti. Öte yandan uyarılarda bulunan Yalçın, virüse karşı temkinli olunması gerektiğini söyledi. Ayrıca mutasyonlu virüsün daha çabuk bulaştığını ifade etti. 

Mutasyonlar üzerinde araştırma yaptıklarını ve türü bilinmeyen mutasyonlara rastladıklarını belirtti. Koronavirüsün bir RNA virüs olduğunu söyleyen Yalçın, virüsün bundan dolayı mutasyon yaşadığını belirtti. Bunun dışında İngiltere varyantlı virüsün Türkiye'de vaka sayılarını arttırdığını açıkladı. Vaka sayılarının en çok Karadeniz Bölgesinde görüldüğü, çünkü çok fazla tema ortamının bulunduğunu aksetti. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.