Türkiye Dördüncü 56 Saate Girdi!

Türkiye Dördüncü 56 Saate Girdi!

Türkiye dördüncü 56 saate girdi! Koronavirüs tedbirlerinin getirdiği kısıtlamayla hafta sonu uygulanan 2 günlük yasaklar saat 21.00 itibariyle başladı.

Türkiye dördüncü 56 saate girdi! 

Koronavirüs tedbirlerinin getirdiği kısıtlamayla hafta sonu uygulanan 2 günlük yasaklar saat 21.00 itibariyle başladı.

2019 yılının aralık ayından bu yana dünyayı, 2020 mart ayından bu yana ise Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs salgını, etkisini hala aynı şekilde sürdürüyor. İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde görünün mutasyona uğramış virüs ise, insanlara “acaba 2021 daha kötü bir yıl mı olacak” sorusunu sorduruyor.

Türkiye ise bu durumla başarı ile mücadele etmeye devam ediyor. Pandeminin ilk görüldüğü mart ayı itibariyle kurulan bilim kurulu konuya ilişkin her türlü çalışmayı gece gündüz yaparak tavsiyelerde bulunuyor.

bilim-kurulu.jpg

Nisan ayı itibariyle ülkemizde uygulanmaya başlayan kısıtlama kararları vaka sayılarını oldukça fazla etkilemiş, haziran ayında ise “yeni normalleşme süreci” başlamıştı. Vatandaşların bir nebze nefes aldığı normalleşme süreci çok uzun sürmedi, sonbahar ile birlikte koronavirüsün ikinci dalgası Türkiye’de etkisini göstermeye başladı.

BİR YANDAN UMUT, BİR YANDAN TEDBİR

Bir yandan umut, bir yandan tedbir Türkiye'nin yeni parolası oldu. Tüm dünya gibi ülkemizde de bir yandan aşı ile gelecek sağlıklı günler umut edilirken, diğer yandan pandeminin yayılmaması için alınan tedbirler uygulanmaya devam ediyor.

trafik.jpg

Okullarda hala yüz yüze eğitime başlanmamışken, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençlere ise belirli saatlerde sokağa çıkma izni devam ediyor. Bu tedbirlere ek olarak geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim kurulunun tavsiyesi ile yeni tedbirleri açıkladı ve hafta sonları iki gün uygulanacak kısıtlama kurallarını vatandaşlarla paylaştı.

ENDİŞELENMEYİN MARKETLER AÇIK

alisveris.jpg

Endişelenmeyin marketler açık! Bir aydır uygulanan hafta sonu kısıtlamalarında cuma akşamları büyük şehirlerde oluşan trafik yoğunluğu alışıldık bir manzara haline geldi. Cuma günleri büyük marketlerin kapısında oluşan kuyruklar ise hala devam ediyor. Kısıtlama öncesi alışveriş yapan vatandaşlar, uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

tarfik.jpg

DÖRT HAFTADA ALIŞTIK DEĞİL Mİ?

Dört haftada alıştık değil mi? Kısıtlamaların dördüncü haftasına girerken, geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi, market, fırın, bakkal, kuruyemişçi gibi temel gıda zincirlerini oluşturan dükkanların Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olduğunu artık herkes biliyor.

SİZE KISITLAMA YOK

"Size kısıtlama yok" deneceklerin listesi çok uzun değil, kısıtlama boyunca acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan, önceden doktor randevusu olan, evcil hayvanını veterinere götüren, sokakta yaşayan hayvanları beslemek isteyenler ile birlikte işyerinden ibraz edecekleri izin belgeleri olan vatandaşlar tamamen yasak kapsamlarının dışında kalacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.