Türkiye Aşılar İçin Yeni Bir Hüküm Ekledi

Türkiye Aşılar İçin Yeni Bir Hüküm Ekledi

Türkiye aşılar için yeni bir hüküm ekledi. Koronavirüs aşısı için Türkiye ruhsatlandırma yönetmeliğine, acil kullanım onayına yönelik yeni bir madde ekledi. Acil kullanım onayı alacak olan aşı, güvenlik aşamasını henüz tamamlanmadı.

Türkiye aşılar için yeni bir hüküm ekledi.

Koronavirüs aşısı için Türkiye ruhsatlandırma yönetmeliğine, acil kullanım onayına yönelik yeni bir madde ekledi. Acil kullanım onayı alacak olan aşı, güvenlik aşamasını henüz tamamlanmadı.

Yapılan araştırmalara göre, güvenlik ve etkinlik testi sağlanamasa bile aşılar acil kullanım onayı alacak.

asi-yeni-hukum-eklendi.jpg

Aşı konusunda önemli bir karara varan Türkiye, aşılar için acil kullanım onayı alma kararını ekledi.

Salgın veya bulaşıcı hastalık gibi önünün alınmadığı durumlarda, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanacak olan acil kullanım onayı alacak olan aşının, güvenliği ve etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

ETKİLİLİK VE GÜVENLİĞİ HENÜZ TEST EDİLMİŞ DEĞİL!

Türkiye aşı kullanımına başlamadan önce acil kullanım onayını yönetmeliğe ekledi. Fakat kullanım onayı alacak olan aşının etkinliği, güvenilirliği ve kalitesi bilimsel olarak test edilebilmiş değildir.

Yapılan araştırmalar kapsamında, aşı hakkında yayımlanan yönetmelikte Dünya Sağlık Örgütü ve Bakanlık aşı için acil kullanım iznine yönelik yeni bir madde eklendi.

acil-kullanim-izni.jpg

Salgının önüne geçmek için bulaşıcı hastalık olarak kabul edilen durumlarda uygulanacak olan aşının güvenliği ve etkinliği henüz sağlanabilmiş değildir. Fakat bu verilerin sağlanması beklenene kadar kurumlar tarafından aşılara AKO verilebilir.

Ürün ruhsatlı olursa yani terapötik değişiklik yapıldığı taktirde ya da yeniliklerin eklenmesi durumunda AKO başvurusunda bulunulamaz. AKO başvurusu, yayımlanacak ilgili kılavuz hükümlerince yönetilir.

Aşı için bekleyişler sürüyor. Gözler Sağlık Bakanlığının vereceği karara çevrilmiş durumda.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.