Türkiye Aşılamada 10 Milyona Doğru Gidiyor

Türkiye Aşılamada 10 Milyona Doğru Gidiyor

Türkiye aşılamada rekor seviyeye yaklaştı. Türkiye aşılama çalışmasına Ocak ayında başlamasıyla kısa sürede 10 milyon aşılama gerçekleştirdi.

Türkiye aşılamada çalışmasında rekor seviyeye yaklaştı. Bakan Fahrettin Koca, aşılama çalışmalarına geç başlamış olsalar dahi bu rakamın 10 milyona yaklaştığını açıkladı. Ayrıca gelişmiş ülkelerden dahi daha iyi durumda olduklarını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Aşılamada 10 milyona yaklaştık. Gelişmiş ülkelerden ve aşıyı önce alan ülkelerden çok daha iyi durumdayız. Aşılama çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bunun ötesinde ikinci doz aşıların yapımında da bu rakam arttı.' dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama sürecinin kademeli olarak sürdüğünü belirtti. Şuan öğretmenlerin aşılama çalışmasından geçtiğini aksetti. Nisan ve Mayıs ayına kadar nüfusun büyük çoğunluğunun aşılamadan geçeceğini bildirdi. Bunun dışında yerli aşı çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı.

turkiye-asilamada-10-milyona-dogru-gidiyor.jpg

Türkiye Aşılamada Rekor Seviyede 

Türkiye aşılamada diğer ülkelere oranla üst taraflarda yer alıyor. Aşılama süreci hakkında konuşan Bakan Koca, bunu alt yapıya bağladı. Öte yandan Türkiye'nin salgın sürecinde ekonomik olarak iyi toparlanma yaşadığını belirtti. Milli aşı çalışması hakkında açıklamada bulunan Bakan Koca, 'Yerli aşı çalışmasında sona yaklaşmış durumdayız. Çünkü bu aşı ile birlikte dışarıdan aşı ihtiyacı karşılama sürecimiz bitecek. Türkiye aşılama sürecinde rekor seviyede. Bu süreçte anlıyoruz ki Türkiye'nin sağlık alt yapısı gelişmiş durumda.' dedi.

Ayrıca Bakan Fahrettin Koca, salgına karşı uyarıda bulundu. Bu süreçte kademeli normalleşmeye ilk adımı attıklarını belirtti. Vatandaşın kurallara riayet etmesi gerektiğini, maske ve sosyal mesafe kuralının öneli olduğunu aksetti. Bunun dışında herkesin aşılanması gerektiğini söyleyerek, salgına karşı iki silahın olduğunu belirtti.

turkiye-asilamada-10-milyona-dogru-gidiyor-001.jpg

'Aşılama ve Tedbir Tek Silahımız'

Bakan Koca, salgına karşı 'aşılama ve tedbir tek silahımız' diyerek herkesi aşı olmaya davet etti. Bu süreçte sağlık çalışanlarının hafta sonu da aşılama için çalıştıklarını söyledi. Aşılama oranın  en fazla İstanbul'da yapıldığını belirterek, bu oranın çok olmasını nüfus yoğunluğuna vurdu. 

Bunun dışında Almanya'dan da aşı geleceğini ifade ederek, aşılama sürecinde çeşitliliğe gittiklerini bildirdi. Bakan Fahrettin Koca, yaşlı kesimin aşılandığını, kademeli olarak bu sürecin işlemekte olduğunu belirtti. Aşılamada bugün 10 milyona yaklaştıklarını, çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini vurguladı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.