Türkiye, Aşıda Çeşitliliğe Gidiyor! Biontech Aşısı Bu Ay Türkiye'ye Geliyor!

Türkiye, Aşıda Çeşitliliğe Gidiyor! Biontech Aşısı Bu Ay Türkiye'ye Geliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılar ile alakalı merak edilen bütün soruları yanıtladı. İşte haberin tüm ayrıntıları...

Türkiye, aşıda çeşitliliğe gidiyor! Biontech aşısı bu ay Türkiye'ye geliyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılar ile alakalı merak edilen soruları yanıtladı. Bu ay Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen biontech aşısının Türkiye'ye geleceğini söyledi.

500 ve 800 bin arası bu ay Biontech aşısının geleceği bildirildi. Mart ayının sonuna kadar ise 4,5-5 milyon aşı edeceği açıklandı.

Yaklaşık olarak opsiyonel açıdan 30 milyona kadar aşı anlaşması imzaladıklarını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SinoVac aşısına da taleplerin sürdüğünü söyledi. SinoVac firması ile 130 milyon doz aşı sözleşmesi yapıldığını açıkladı.

Aşılama çalışmasında çeşitliliğe gidileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech firmasının kurucu ortağı olan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile görüştüklerini, bu ay Almanya'dan Türkiye’ye aşı geleceğini aktardı.

Beklenen Biontech aşısının Şubat ayı içerisinde Türkiye’de olacağını belirten Bakan Koca, aşılamada çeşitliliğe gittiklerini, yakın zamanda yerli aşının da kullanıma sunulacağını, SinoVac ilaç firması ile de sevkiyat çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

fahrettin-koca-aciklama.jpg

Aşı Sevkiyatları Artık Açıklanmayacak!

Aşı sevkiyatı artık açıklanmayacak! Nisan ayına kadar aşı sevkiyatının devam edeceğini, Biontech aşısıyla ilgili Uğur Şahin ile görüşmelerin sürdüğünü, sorunlu olan birtakım durumları aştıklarını, bu ay içerisinde aşının Türkiye'ye geleceğini dile getirdi.

Mart ayının sonuna doğru ise Biontech aşısından 4,5-5 milyon doz geleceğini, opsiyonel olarak 30 milyona kadar anlaşma yaptıklarını aktardı. Biontech dışında SinoVac ilaç firması ile da 130 milyona yakın aşı sözleşmesi yapıldığını açıkladı.

Öte yandan yerli aşı çalışmalarının devam ettiğini, yakın zamanda kullanıma sunulacağını, aşıda çeşitliliğe gideceklerini dile getirdi.

Mart ve Nisan ayına kadar aşı verebilecek firmalar ile görüşme sağlandığını söyleyen Bakan Koca, artık gelen aşıları açıklamayacaklarına, bu tür açıklamaların başka firmalar ve ülkeler nezdinde sakıncalı olduğunu, dün Türkiye'ye aşı geldiğini fakat açıklamalarını bildirdi.

Aşılama çalışmalarının devam ettiğini, 2’nci doz aşı çalışmasına geçildiğini, sağlık çalışanlarının aşılama çalışmasından geçtiğini, kendisinin de Bilim Kurulu üyeleri ile birlikte Ankara Şehir Hastanesi’nde 2’nci doz aşısını vurdurduğunu açıkladı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.