Türk SİHA’larını Almak İçin Avrupa Ayağa Kalktı, Türk SİHA’ları Yakında Avrupa’da da Havalanacak!

Türk SİHA’larını Almak İçin Avrupa Ayağa Kalktı, Türk SİHA’ları Yakında Avrupa’da da Havalanacak!

Türk SİHA’larını almak için Avrupa ayağa kalktı, Türk SİHA’ları yakında Avrupa’da da havalanacak! İngiltere Türk SİHA'larını almak için kolları sıvadı...

Türk SİHA’larını almak için Avrupa ayağa kalktı, Türk SİHA’ları yakında Avrupa’da da havalanacak!

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşta Türk SİHA’larının Azerbaycan'a destek verip, Ermenistan’ı darmadağın etmesi üzerine Avrupa ülkeleri harekete geçti.

turk-sihalari.webp

‘Çığır açan silah’ olarak adlandırılan Türk SİHA’larını İngiltere'de almak istiyor.

Türkiye'de bulunan İHA ve SİHA’ların, Avrupa ülkelerinde de havalanması an meselesi.

Türkiye tarafından üretilen İHA ve SİHA'lar Azerbaycan ve Ermenistan savaşında, Azerbaycan'a destek olmasıyla bu olay, Avrupa’nın başını döndürdü.

Dağlık Karabağ Savaşı'nda kullanılan ve savaşın kaderini belirleyen Bayraktar TB2’den satın almak isteyen İngiltere, kolları sıvadı.

İNGİLTERE, TÜRK SİHA’LARINI ALMAYA KARARLI

İngiltere, Türk SİHA’larını almaya kararlı. Konuya yönelik açıklama yapan İngiltere, savaş uçağının küçük boyutlu ve düşük maliyetli olmasından dolayı tercih ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'ye silah satan çoğu ülke şu an Türkiye'den silah almak için sıraya giriyor.

turk-sihalari.jpg

Türk SİHA'larını ‘çığır açan silah’ olarak nitelendiren İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, silahları almak istediklerini söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında olan Dağlık Karabağ Savaşı'nda kullanılan ‘Bayraktar TB2’ adlı silahın, savaşın seyrini değiştirdiğini, kolay kullanıldığını, küçüklüğüne ve az masraflı oluşuna değinildi.

Yapılan araştırmalar kapsamında batılı uzmanlar, Dağlık Karabağ savaşı için insansız hava araçlarının kullanılarak sonucu etkileyen ilk savaş olduğunu söylüyor.

İŞTE TÜRK İHA VE SİHA’LARI! TÜRK SİHA’SI BAYRAKTAR TB2!

İşte Türk İHA ve SİHA’ları! Türk SİHA’sı Bayraktar TB2! Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA’ların bu derece etkin olması ve rağbet görmesi Almanya'nın da kafasını karıştırdı.

Almanya, daha önce SİHA üretimine girmiş, fakat üretimlere ara vermişti. Türkiye'nin İHA ve SİHA’ları üretmesi sonrası Almanya, üretime tekrar geçmek için görüşmeleri sürdürüyor.

Almanya'nın diğer bir üzüntüsü ise büyük SİHA ve İHA’lar yüzünden Bayraktar TB2’den vazgeçmesidir.

turk-sihalari-001.jpg

Türkiye daha önce İHA’ları Libya, Suriye operasyonlarında ve PKK'ya karşı başarılı bir şekilde kullandı. Türk SİHA'ları, hava savunma sistemi ve zırhlı araçları imha etti.

İngiltere ise Türkiye'den Bayraktar TB2’lerin bir tanesine 1.6 milyon Euro’ya alabileceğini düşünüyor. Türkiye'de altyapılar ve yeni yer istasyonları çıktıkça fiyat artışı düşüyor.

Bayraktar TB2’nin tek dezavantajı ise uydu kontrolünün sağlanamamasıdır. Bundan dolayı 150 kilometrelik kısa menzilli olduğu açıklandı.

İngiltere Türk SİHA'larını alırsa ABD’ye ödediği paranın onda birini ödeyecek.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.