Türk Araştırmacılar Koronavirüs Test Sonucunu 10 Saniyeye İndirdi; İşte Türk Malı Kit

Türk Araştırmacılar Koronavirüs Test Sonucunu 10 Saniyeye İndirdi; İşte Türk Malı Kit

Türk araştırmacılar koronavirüs test sonucunu 10 saniyeye indirdi; işte Türk malı kit... Türk bilim insanlarının eşsiz çalışması. İşte haberin detayları...

Türk araştırmacılar koronavirüs test sonucunu 10 saniyeye indirdi; işte Türk malı kit.

Burundan sürüntü almadan yapabilen nanoteknolojinin 10 saniyede yüzde 99 güvenilir olduğu ispatlandı. Türk araştırmacılar, geliştirilen sisteme Diagnovir ismi verdi.

pcr-testi-10-saniyeye-indi.jpg

Konuya yönelik ilk açıklama Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’dan geldi. Atalar, koronavirüsün 150 nanometre boyutunda olduğunu ve nanoteknoloji ile uğraşan hocaların bu konuda uzman olduklarını aktardı.

Pozitif olduğunda hemen sonuç verdiğini, negatiflik durumunda ise sürenin bir tık uzadığını söylüyor.

Tamamen Türk malı olduğunu ve Türkiye'ye ait benzeri bulunmayan bu teknolojiden bütün dünyanın faydalanacağını ifade etti.

ÜRÜN İÇİN ULUSAL PATENT BAŞVURUSU YAPILDI!

Ürün için ulusal patent başvurusu yapıldı ve bu teknoloji Bilkent’te Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde üretildi.

pcr-testi-10-saniyeye-indi-003.jpg

Sözlerini sürdüren Rektör Atalar, bu cihaz sayesinde pozitif vakalara hızla ulaşılabileceğini ve salgını kontrol altına almanın kolaylaşacağını, bu teknolojinin koronavirüs benzeri salgınlar içinde kullanılabileceğini açıkladı.

İlerleyen süreçlerde nanoteknolojinin Türkiye dışında dünyada da ses getireceğini iddia ediyor.

Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nin araştırmacılarından biri Doktor Öğretim Üyesi Bülend Ortaç, bu kiti geliştirmek için aylar öncesinden çalışmalara başladıklarını anlattı.

Laboratuvar ve hastanede koronavirüs hastalarıyla yaptıkları testlerin doğrulukla sonuç verdiğini söyleyerek, sadece ağızdan alınan sürüntü ile hızlı tanı koyduklarını ifade etti.

pcr-testi-10-saniyeye-indi.jpeg

PCR testinden bir diğer farkı ise hastalığın vücuda yerleşmediğin de bile sonuç göstermesidir.

Ürün için uluslararası patent başvurusu yaptıklarını, bu yönetimin Türkiye'de ve dünyada yaygın olarak kullanılacağını, üretim için ise gerekli altyapı yatırımlarına başladıklarını aktardı.

YAKLAŞIK 2 AY İÇERİSİNDE UYGULAMAYA KONULACAK

Yaklaşık 2 ay içerisinde uygulamaya konulacak. Etik Kurul onayı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) onay vermesi taktirinde 2 ay içinde kullanıcılarla buluşturulacağını açıkladı.

Araştırmacılardan Fizyolog Doktor Ali Aytaç Seymen de, tükürük örneğinin korona testinde yeterli olacağını, hasta pozitif olsa bile 5-10 saniye içinde testinin çıkacağını, negatif durumda ise kontroller dahilinde 20-30 saniye içinde sonuç verileceğini aktardı.

pcr-testi-10-saniyeye-indi-001.jpg

Bu sistemde virüs varlığında ışıma rengi değiştiğini, virüsün varlığı ya da yokluğunun tespit ettiğini ifade etti.

İş Geliştirme ve Strateji Grup Başkanı Tunç Batum da "Diagnovir" isimli sistemin, hız ve doğruluk oranının test edildiğini, seri üretim için hazırların yapıldığını, PCR testlerinin yurt dışından geldiğini ve yerli kitin yakında uygulamaya çıkacağını aktardı.

Bunun dışında PCR testine oranla çok daha ucuz olduğu dile getirildi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.