“Türbanlı Kızları Görmeye Dayanamıyorum” O Siyasetçiden Olay Sözler!

“Türbanlı Kızları Görmeye Dayanamıyorum” O Siyasetçiden Olay Sözler!

“Türbanlı Kızları Görmeye Dayanamıyorum” O siyasetçiden Olay Sözler!Kamuya açık alanda küçük kızların başörtü takması yakalanıyor mu? O ülkeden skandal teklif!

“Türbanlı Kızları Görmeye Dayanamıyorum” O siyasetçiden Olay Sözler!

Kamuya açık alanda küçük kızların başörtü takması yakalanıyor mu? O ülkeden skandal teklif!

Fransa Devlet Bakanı Marlene Schiappa, 18 yaşından küçük kızların Fransa’da kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını yasaklayacak olan yeni girşimi desteklediğini ifade etti.

Marlene Schiappa Fransa’da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapıyor. Fransa’da iktidar olan Cumhuriyet Yürüyüşü partisinin Milletvekili Aurore Berge ile Jean Baptiste Moreau’nun meclise sunduğu “İslamcı ayrılıkçı” diye bilinen yasa tasarısında 18 yaşından küçük olan kız çocuklarının kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını yasaklayan madde eklemelerine ilişkin konuşan Scihappa’nin sözleri gündeme oturdu.

“ÖRTÜLÜ KIZ GÖRMEYE TAHAMMÜL EDEMİYORUM”

marlene.jpg

“Örtülü kız görmeye dayanamıyorum” diyerek Fransa’da yaşayan Müslümanların tepkisini toplayan Marlene Schiappa, iktidar partisinin milletvekillerini desteklediğini söyledi. Schiappa, "5 yaşında örtülü kız görmeyi, bebek arabasında 2 yaşındaki örtülü bir kıza rastlamayı tahammül edilmez buluyorum." dedi.

Marlene Schiappa, bahsi geçen başörtü yasağının Ulusal Meclis’te toplanan özel komitenin reddetmesini de değerlendirdi. Schiappa, komisyonda konuşan Müslüman temsilcilerin de 18 yaşından küçük kızların başörtü takmasını doğru bulmadıklarını söylediklerini iddia etti.

Bazı kesimlerin çocukların başını örtmesini doğal karşıladığını bildiğini söyleyen Schiappa, bu konunun ilerleyen günlerde Fransa’da çokça tartışılan konular arasında yer alacağını dile getirdi.

TASARI DAHA ÖNCE REDDEDİLMİŞTİ

Tasarı daha önce reddedilmişti! Fransa’da iktidar partisinin milletvekilleri Aurore Berge ile Jean Baptiste Moreau, 16 Ocak tarihinde hükümetteki çoğunluğun karşı çıkmasına rağmen 1İlsmacı Ayrılıkçı” olarak bilinen ve adı “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren” olarak değiştirilen yasa tasarısına “erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu gösteren giysiler giymeyi" ve “18 yaşından küçük kızlara kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayı” yasaklayan 2 madde eklediklerini açıklamıştı.

fransa-meclisi.jpg

Fakat Ulusal mecliste toplanan özel komite, bahsi geçen maddeleri “aşırıcı” bulduklarını ifade ederek tasarıya eklenmelerine engel olmuştu.

Öte yandan Fransa’da bugünden itibaren "Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren" yasa tasarısı Ulusal Mecliste görüşülmeye başlanacak.

Fransa’da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, yasa tasarısına küçük kızların kamuya açık alanda başörtüsü takmasını engelleyecek maddenin eklenmesi için iktidar partisine destek vereceğini açıkladı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.