Trabzon’da da Görüldü, Uzmanlar Uyarıyor! ‘2 Kat Maske Takın!’

Trabzon’da da Görüldü, Uzmanlar Uyarıyor! ‘2 Kat Maske Takın!’

Yeni tip koronavirüsün Trabzon'da görülmesinin ardından uzmanlar, vatandaşları uyararak çift maske takılması gerektiğini söyledi.

Trabzon’da da görüldü, uzmanlar uyarıyor! ‘2 kat maske takın!’ Yeni tip koronavirüsün Trabzon'da görülmesinin ardından Prof. Dr. Faruk Aydın konuya yönelik açıklamada bulundu. Mutant virüsün daha hızlı yayıldığını söyleyen Prof. Dr. Faruk Aydın, önlemlerin 2 katına çıkarılması gerektiğini söyledi.

Koronavirüsten 1,5 kat daha hızlı bulaştığını, bundan dolayı sosyal mesafe kuralının ihmal edilmemesi gerektiğini, aradaki mesafenin 2 metreye çıkarılmasını söyledi. Öte yandan mutasyonla birlikte tek maske kullanımının çift maskeye çıkması gerektiğini söyleyen Aydın, mutant virüsün çok tehlikeli olduğunu aktardı.

mutasyonlu-virus.jpg

Farabi Hastanesi Test Merkezi Sorumlusu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, yeni tip koronavirüsün Türkiye'de yayıldığını, bu tür sonuçların bakanlığa bildirildiğini, bakanlığında kamuoyuna duyurduğunu söyledi.

Trabzon'da da yeni tip koronavirüsün görüldüğünü, tedbirleri uyan iyi bir şehir olduğunu, fakat bugünden itibaren tedbirlerin 2 katına çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Vaka sayılarının son günlerde arttığını söyleyen Aydın, bunun arkasında yeni tip koronavirüsünde olduğunu, eskiye oranla daha çabuk bulaştığını aksetti.

‘Sosyal Mesafe Kuralı 2 Metreye Çıkmalı! Mutant Virüs Çok Tehlikeli’

‘Sosyal mesafe kuralı 2 metreye çıkmalı! Mutant virüs çok tehlikeli’ diyen Aydın, vatandaşı uyararak, çift maske kullanımına dikkat çekti. Virüsün kısa sürede partikül yaydığını, bunun için insanlarla aradaki mesafenin önemli olduğunu aksetti.

Yeni tip koronavirüsün daha kısa sürede buluşacağını söyleyen Aydın, az miktarda virüs ile hastalığın bulaşabileceğini, bundan dolayı toplantıların, insanları kalabalık alana toplayacak herhangi bir seminerin ertelenmesi gerektiğini söyledi.

mutasyonlu-virus-001.jpg

Öte yandan 1,5 metre mesafenin 2 metreye çıkarılması gerektiğini, mutant virüsün görülmesi ile birlikte 10 dakikadan fazla kapalı ortamda kalınmamasını, tek maske kullanımının çift maskeye çıkarılması gerektiğini aktardı.

Yeni tip koronavirüsün tehlikeli olduğunu söyleyen Aydın, bulaşma hızının arttığını, insanların birbirinden daha uzak durması gerektiğini, sosyal mesafenin bu açıdan önemli olduğunu söyledi.

Mesafe kuralının dikkat edilmediği takdirde virüsten çıkan partiküllerin bulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Aydın, az miktarda virüsün bile hastalık için yeterli olacağını, bulaşma riski gibi ölümcül oranında arttığını söyleyerek, dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.