TİTCK Nedir? Nereye Bağlıdır? Görevleri Nedir? Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Ne İş Yapar?

TİTCK Nedir? Nereye Bağlıdır? Görevleri Nedir? Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Ne İş Yapar?

TİTCK Nedir? Nereye bağlıdır? Görevleri nedir? Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Ne İş Yapar? Sağlık Bakanlığı'na bağlı TİTCK hakkında merak edilenler haberimizde...

TİTCK Nedir? Nereye bağlıdır? Görevleri nedir? Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Ne İş Yapar?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren TİTCK görev ve yükümlülükleri nelerdir?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu hakkında ne biliyorsunuz? Görevleri nedir? Nereye bağlıdır? Ne iş yapar? Hepsinin detayı haberimizde…

TİTCK NEDİR?

titck.jpg

TİTCK nedir? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı bir şekilde görev yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Sağlık Bakanlığının hedef ve politikalarına uygun biçimde ilaç üretiminde kullanılan etken maddeler ve ilaç üretimi, uluslararası ve ulusal kontrole tabi olan maddeler, vücut dışı tıbbi tanı cihazları, tıbbi cihazlar, kozmetik ürünleri, geleneksek tıbbi ürünler, hemeopatik tıbbi ürünler ve özel amaçlı diyet gıdaları ile ilgili her türlü düzenlemeyi yapmakla görevli kamu kurumudur

TİTCK NE İŞ YAPAR?

TİTCK ne iş yapar? Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu görev alanına dahil olan ürünlerin ruhsatlandırılması, depolanması, üretimi, satışı, ihracatı, ithalatı, piyasaya arz edilmesi, hizmete sunulması yada piyasadan toplatılması gibi oldukça geniş bir görev alanına sahiptir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aynı zamanda görev alanındaki ürünlerin kullanımları ve standartlarını belirlemek, bu konu hakkında faaliyet yürütecek özel ve kamu hukuk tüzel kişilere izin vermek, denetlemek, ruhsatlandırmak, laboratuvar analizlerini yapmak ve gerektiğinde yaptırım uygulamakla yükümlüdür.

titck-bina.jpg

REKLAM VE TANITIM DA TİTCK YOLUNDAN GEÇİYOR

Reklam ve tanıtım da TİTCK yolundan geçiyor! Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu sağlık beyanı sunularak satışa sunulmak istenen ürünlerin incelemesini yaparak bu beyanlara izin vermek, gerçeğe aykırı ya da izinsiz sağlık beyanı yapan satışları denetlemek ve eğer gerekirse faaliyeti durdurma, toplama ve toplatma hatta imha işlemlerini de yapmakla yükümlüdür.

tibbi-cihazlar.jpg

Yükümlülükleri yerine getirilmemiş ürünlerin tanıtım ve reklamlarını denetlemek, aykırı olanları durdurarak piyasaya sürülmüş olan ürünlerin (ilaç, tıbbi cihaz) reklam ve tanıtımının usul ve esaslarını belirleyerek uygulamasını denetlemek de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun görevleri arasındadır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu görev alanı dahilinde olan tıbbi cihaz ve ilaçlara ilişkin klinik araştırmalar yaparak bununla ilgili düzenleme yapma ve denetleme görevini de yerine getirmektedir. Yine Türk Farmakopesini hazırlamak da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun görevleri arasındadır.

iso.png

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu hayati önem taşıyan ilaçların ve tıbbi cihazların piyasada sürekli bir şekilde bulunabilmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu görev alanında bulunan tıbbi cihazların uyarı sistemlerini kurdurmak ve işlettirmek, tıbbi cihaz onayı almış kuruluşları belirleyerek ruhsat, lisans veya izin vererek bu kurumların denetimlerini yapmakla sorumludur.

İlaç fiyatlarının belirlenmesi için yapılan ön çalışma ve değerlendirmeler de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başlıca görevlerindendir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu haksız rekabeti önlemek adına tıbbi cihaz ve ilaç üretimi yapan, satan, faydalanan firmalar arasında doğabilecek ihtilafların çözümü ile ilgili usulleri belirler.

Görev alanı ile ilgili sürekli inceleme ve değerlendirme raporları hazırlayan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Bakanlığa bu konuda önerilerde bulunmaktadır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.