TİKA'da Türk Dünyasını Sevindiren Atama

TİKA'da Türk Dünyasını Sevindiren Atama

TİKA'da Türk Dünyasını sevindiren atama. TİKA Başkan yardımcılığına, kurumda 15 yıldır çeşitli görevlerde bulunan Mahmut Çevik atandı.

TİKA'da Türk Dünyasını sevindiren atama. TİKA Başkan yardımcılığına, kurumda 15 yıldır çeşitli görevlerde bulunan Mahmut Çevik atandı. 

TİKA BALKANLAR VE DOĞU AVRUPA DAİRE BAŞKANI OLAN DR. MAHMUT ÇEVİK ATANDI

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, geçtiğimiz günlerde Türk Tarih Kurumu Başkanlığına atanmıştı. Birol Çetin'in bu atanmasıyla, TİKA Başkan Yardımcılığı da boşalmıştı. Boşalan Genel Başkan Yardımcılığına, Türk Dünyasının dört bir yanında kurduğu sıcak temaslarla tanınan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı olan Dr. Mahmut Çevik atandı.

Mahmut Çevik'in TİKA Başkan Yardımcılığına atanması, Türk Dünyasında coşkuyla karşılandı. Zira Mahmut Çevik, TİKA'da bulunduğu çeşitli görevlerde, Türk Dünyasının her köşesine ziyaretlerde bulunup, kurumun desteğini hissettirmiş bir isim.

mahmut-cevik.jpg

Balkan Türklüğüne, Doğu Avrupa Türklüğüne ve Batı Trakya Türklüğüne yayın yapan haber siteleri, atamadan duydukları memnuniyeti, haberlerine de yansıttı. 

Son görevi olan Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanlığında sıklıkla ziyaret ettiği bu coğrafyada, atamadan duyulan sevinç, kelimelere döküldü.

TÜRK DÜNYASINDAN CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR

Türk Dünyasından Cumhurbaşkanı'na teşekkür. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy ile atamayı gerçekleştiren isimlere teşekkür edildi. Türk Dünyasında yasayan Kırım Tatar Türklüğü, Gagavuz ve Rumeli Türkleri, TİKA'nın kendilerine bu güne kadar verdiği desteğin de artarak devam edeceğini düşünüyorlar.

mahmut-cevik-001.jpg

15 YILDIR TİKA ‘DA ÇEŞİTLİ GÖREVLERDE

2005'ten bu yana 15 yıldır TİKA ‘da çeşitli görevlerde bulunan Mahmut Çevik, TİKA Üsküp Program Koordinatörlüğü, TİKA Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya ve Afrika'da Kalkınma ve Yatırım Projeleri Koordinatörlüğü ile Dış Kaynaklı Projeler Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu.

mahmut-cevik-002.jpg

YANKI UYANDIRAN PROJELERE İMZA ATTI

Yankı uyandıran projelere imza attı. Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Kırsal Kalkınma Projeleri hazırlanması ve uygulanması konularında son derece Uzman olan Çevik, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Manastır’da Eğitim Aldığı ‘’Askeri İdadi’’nin restorasyonunun yapılması, ‘’Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi'nin’’ temelinin bulunup,  yeniden inşa edilmesi gibi çalışmalarda Kuzey Makedonya TİKA Üsküp Koordinatörlüğü görevinde bulunuyordu.

2014 yılında TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanlığı görevine atanan  Dr. Mahmut Çevik, bu görevde başlattığı, Balkanların geleceğinde Türkiye’nin aktif rol alması, Balkanlarda Çok Kültürlülüğün Sürekliliği ve Tarihsel Birikimin Yeniden İnşasına Yönelik  proje ve programlar ile Türkiye ile Balkanlar arasındaki diplomasiye ve  ‘’Balkan Strateji Planının’’ hazırlanmasına ve Araştırma Çalışmalarına Türk Bilim Adamlarını da dâhil ederek Macaristan’da ‘’Kanuni Sultan Süleyman’ın Kayıp Mezarının Bulunması’’ çalışmalarının gerçekleşmesine önemli katkı sağlamıştı.

 

mahmut-cevik-atama-kararnamesi.png

Resmi Gazete’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, 8 Ocak 2021 tarih ve 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci ve 3’üncü maddeleri gereğince Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığında (TİKA) Başkan Yardımcılığı görevlerine Dr. Mahmut Zühtü Çevik ile Dr. Naci Yorulmaz atandı.

KIRIM HABER AJANSI GENİŞ BİR HABER YAYINLADI

Çevik’in TİKA Başkan Yardımcısı oluşu dolayısı ile Kırım Haber Ajansı geniş bir haber yayınladı. Haberde Mahmut Çevik'in, Kırım'da hayata geçirdiği eserler ve Kırım Türklüğüne yönelik çalışmaları hatırlatıldı.

Kırım'daki 5 ayrı projenin gerçekleşmesinde gösterdiği büyük özveriye dikkat çekilen haberde, Mahmut Çevik'in, TİKA Ukrayna Koordinatörü Esin Ergin Acar ile birlikte Kırım Tatar Halkının Milli Lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu 21 Mart 2019 tarihinde Kıyiv’de gerçekleşen ziyarete de vurgu yapıldı.

"1 YILDA 10 YILLIK YATIRIM YAPAN KOORDİNATÖR"

Dr. Mahmut Çevik'in, 2012-2013 yıllarında Üsküp Koordinatörü olarak görev yaptığı sırada, Makedonya’da hayata geçirdiği projeler ile "1 Yılda 10 Yıllık Yatırım Yapan Koordinatör" olarak anıldı, adından böyle söz ettirdi.

mahmut-cevik-atama-kararnamesi.jpg

Balkanların dört bir yanındaki bütün soydaş ve akraba topluluklarca tanınıp, benimsenen Mahmut Çevik, Balkan ülkelerinin devlet ve hükumetlerinin yöneticileri tarafından da ülkelerinde ayrım yapmadan sosyal dayanışma ve kalkınma alanında yaptığı çalışmalardan ötürü takdir topladı.

TİKA, KIYİV’DE 5 PROJEYE İMZA ATTI

TİKA Kıyiv'de 5 projeye imza attı. TİKA eğitim alanında sadece orada yaşayan Türkler için değil, Ukraynalılar için de faydalı olacak 5 yeni projeyi 21 Ekim 2016 tarihinde başlattı. Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgün Talu, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve TİKA koordinatörü Hacı Bayram Bolat’tan oluşan Türk heyet 28 Ekim 2016 tarihinde bir gün içinde beş projenin açılışını gerçekleştirdi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.