Ticaret Yoluna Açılan ve Dünya Sıralamasında Dördüncü Sırada Yerini Alan, Kömürhan Köprüsünün Açılışı Yapıldı…!

Ticaret Yoluna Açılan ve Dünya Sıralamasında Dördüncü Sırada Yerini Alan, Kömürhan Köprüsünün Açılışı Yapıldı…!

Ticaret yoluna açılan ve dünya sıralamasında dördüncü sırada yerini alan, Kömürhan Köprüsünün açılışı yapıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferansla katıldı.

Ticaret yoluna açılan ve dünya sıralamasında dördüncü sırada yerini alan, Kömürhan Köprüsünün açılışı yapıldı…!

2014 yılında yapımına başlanan Kömürhan Köprüsünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapıldı.

Kömürhan Köprüsü’nün bağlantı noktası ise Elâzığ ve Malatya'dır.

komurhan-koprusu.jpg

Köprünün 380 metre olması ve tek pilonlu inşa edilmesi nedeniyle dünya literatüründe 4. sırada yerini almakta. Köprünün başka bir özelliği ise Eyfel Kulesi’nde kullanılan çeliğin bu köprüde de kullanılmasıdır.

Elâzığ ve Malatya arasında yer alan Karakaya Baraj Gölü üzerine yapılan Kömürhan Köprüsü, Doğu Anadolu'yu üç bölge ile birleştirdi. Bunun dışında Kömürhan Köprüsü, ticaret ve turizm merkezlerini birbirine bağlayarak Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayacak.

Kömürhan Köprüsü Doğu Anadolu'yu, Güneydoğu Anadolu, iç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri ile birleştirerek bağlantı tüneli sağlayacak. Tünelin yakın zamanda hizmete açılması bekleniyor.

komurhan-koprusu.jpeg

Ayrıca köprü Elâzığ ve Malatya arasındaki mevcut yolu da kısaltarak, 2 kent arasındaki karayolunun daha konforlu hale gelmesini sağlayacak.

Kömürhan Köprüsü, 16 ilin geçiş noktası olarak, doğu ve batı arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak. Turizm ve ticaret merkezlerindeki ulaşımı da kolaylaştıracak olan köprü, bağlantı tüneli sayesinde Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayacak.

2014 YILINDA YAPIM AŞAMASINA BAŞLANILMIŞTI

2014 yılında yapım aşamasına başlanılmıştı. Geliştirilen proje Elâzığ ve Malatya'da bulunan havalimanları ile bütünleşerek, uluslararası bağlantıların bir parçası neticesinde, iç ve dış turizm sağlanması için ülkenin ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesini destekleyecek.

Tünel, köprü ve yolun hizmete açılmasının ardından Elâzığ ve Malatya arasında yapılan karayolu yolculuğunda yaşanan ciddi sorunlar ortadan kalkacak. 2x2 şeritte hizmet verecek olan köprü, tamamen yerli mühendisler tarafından, yerli teknoloji ve işgücü ile yapılmıştır.

komurhan-koprusu-001.jpg

660 metre uzunluğunda olan köprü, 23 metre genişliğindedir. Köprünün yapım aşamasında 7 bin ton çelik kullanılmış. Köprünün orta açıklığı 380 metre ve tek pilon olması nedeniyle dünyada 4 sırada yerini alıyor.

İhtişamlı görüntüsüyle de büyüleyen Kömürhan Köprüsünün, orta açıklığı 25 çelik segmentten meydana geliyor. Köprünün imalat aşamasında kullanılan kaynak boyu 450 kilometre, kablo uzunluğu ise 853 kilometredir.

4 bin 800 metre uzunluğunda olan Kömürhan Köprüsü ile birlikte çift tüp tünelde, 1 tane eş düzey kavşak, 2 bin 95 metre bağlantı yolu ve 1 adet farklı seviyeli köprülü kavşak bulunmaktadır.

komurhan-koprusu-002.jpg

Kömürhan Köprüsü hakkında açıklamada bulunan Elâzığ Valisi Erkaya Yırık, köprünün yapımına 2014 yılında başlandığını söyledi.

Köprünün önemine değinen Vali Yırık, Orta Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgesi’ni Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan önemli bir stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti.

komurhan-koprusu-003.jpg

EYFEL KULESİ İLE EŞİT MİKTARDA ÇELİK MADDE KULLANILMIŞ

Eyfel kulesi ile eşit miktarda çelik madde kullanılmış. 660 metrelik askılı sistemin köprü kapsamında bulunduğunu ve 2bin 400 metre uzunluğunda 2 adet tünelin olduğunu söyledi. Bu köprü sayesinde bahsedilen bölgelerin birleşeceklerini ve ülkedeki ekonomik çalışmaların hızlanacağına vurgu yaptı.

Kömürhan Köprüsünden vatandaşların da yararlanacağını, 7 bin ton Çelik imalatı olduğunu söyledi. Eyfel kulesi ile eşit durumda Çelik imalatı kullandıklarını dile getirdi.

komurhan-koprusu-006.jpg

Elâzığ ve Malatya arasında bulunan Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapılan Kömürhan Köprüsünün, 3 bölge ile Doğu Anadolu bölgesini birleştirdiğini, diğer bir özelliğinin ise ticaret ve turizm olduğunu, ülkenin gelişimine bu açıdan katkı sağlayacağını dile getirdi.

Köprünün, açılış töreninde konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılan köprü ve tünelin hayırlara vesile olmasını diledi.

Tamamen Türk mühendisleri sayesinde geliştirilen projenin, yerli ve milli değerler ile oluşturulduğunu, bilgi birikimlerinin ve kaynaklarının her geçen gün artacağını dile getirdi.

komurhan-koprusu-004.jpg

Köprünün açılış törenine video konferans yöntemiyle katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışı yapılan Kömürhan Köprüsünün 4. büyük proje olduğunu belirterek, her şeyi ile yüzde 100 Milli kaynaklarla inşa edildiğini, bu projenin Türk mühendislerinin kabiliyetini gösterdiğini dile getirdi.

720 milyon lira, yapım bedeli olan bu projenin Malatya ve Elâzığ birbirine bağlaması dışında ülkenin doğu-batı ve kuzey-güney ulaşımında önemli bir noktaya imza attıklarını dile getirdi.

komurhan-koprusu-005.jpg

Sözlerini sürdüren Erdoğan bu zamana kadar Elâzığ’da 6 milyar lira, Malatya'da ise 8,8 milyar lira ulaşıma yatırımı yaptıklarını söyledi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.