Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri Neden Şikayetçi?

Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri Neden Şikayetçi?

Tıbbi laboratuvar teknikerleri neden şikayetçi? 12 bin kişilik alımda, laboratuvar tekniker adaylarına 137 kontenjan ayrılması, tekniker adayları tarafından tepki aldı.

Tıbbi laboratuvar teknikerleri neden şikayetçi?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, 12 bin sağlık personeli alınacağı duyurulmuştur. Adaylar KPSS-2020/14 tercih kılavuzunda belirtilen başvuru tarihlerine göre tercih yapabilecek.

tibbi-laboratuvar-teknisyenleri-neden-sikayetci.jpg

12 bin sağlık personel alımında akıllara şu soru geliyor; hangi bölüme ne kadar kontenjan açılacak?

12 bin kişilik alımda, laboratuvar tekniker adaylarına 137  kontenjan ayrılması, laboratuvar tekniker adayları tarafından tepki aldı.

Laboratuvar mezun sayısı sadece önlisans alanında 70 bin iken her yıl ortalama 10 bin mezun veriliyor. Tartışma yaratan bir başka konuysa şehir hastanelerinin laboratuvarlarında, taşeron işçiler ve hemşireler çalıştığı için yüksek puan alan laborant teknikerleri işsiz.

Medya Başkent'e konuşan 22 yaşındaki tıbbi laboratuvar tekniker adayı, toplamda tıbbi laboratuvar teknikerleri olarak 70 bin mezun olduğunu ve bu süre zarfında birçok hastanelerin açılmasının insanlarda baskı ve sevinç oluşturduğunu fakat açılan hastanelerde laboratuvarlarda hemşireler, şirket elemanları, taşeron işçilerin çalıştığını söyledi.

tibbi-laboratuvar-teknisyenleri-neden-sikayetci.webp

“Bu kişiler bilinçsiz kişiler. Böyle birini bu aşamada özellikle PCR testine bakması ya da doğru düzgün tedavi için o testlerin güvenilir olması lazım. PCR testini yapması gereken kişiler tıbbi laborant teknikerleri” dedi.

“Yine filyasyon ekiplerinde bizlerin bulunması gerekiyor ama fizyoterapist arkadaşlarım filyasyon ekibinde. Sonuçta biz bunun eğitimini alıyoruz. Kendimizi o mesleğe atıyoruz fakat yerimize ne yazık ki öyle kişiler geçiyor. Laborantların yerine onlar çalışıyor. Yani biz bunun önüne geçmek istiyoruz açıkçası. Laboratuvarlarda laborantlar çalışsın” diye konuştu.

23 yaşındaki bir başka laboratuvar tekniker adayı ise; “Sağlık Bakanlığının 2020 bütçesiyle yaptığı bir atama var. Pandemi döneminde özellikle laboratuvarların öneminin anlaşıldığını düşünmüştük. Ama bir önceki 3 bin kişilik alımda şu an ortaya atılan alımda da yeteri kadar önemsenemediğini fark ettik. Bir önceki alımda 48 kişi alındı. Bunda da 137 kişi alındı” diye ifade etti.

RİSKLİ MESLEK GRUBUPLARINA DAHİL EDİLMEK İSTİYORUZ

Firmaların laboratuvar teknikerleri yerine firma elemanı çalıştırmasından yakınan laboratuvar teknikerleri, kimyasallar ile uğraştıkları halde riskli meslek grupları içerisine dahil olmadıklarını söylüyorlar.

Medya Başkent’e konuşan laboratuvar teknikeri, “üniversite hastanesinde firma elemanı olarak çalışıyorum, buna mecbur bırakılıyoruz. Çalıştığım devlet üniversitesi ihale yoluyla personel ihtiyacını karşılanıyor. Laboratuvar testleri insanın hayatını etkileyecek öneme sahipken işinin ehli olmayan insanların bu pozisyonda çalışmaları bizi rahatsız ediyor açıkçası” dedi.

tibbi-laboratuvar-teknisyenleri-neden-sikayetci-003.jpg

“Laboratuvarlar kimyasallar ile çalışan bir bölüm. Gün boyu kimyasala maruz kalıyoruz ve riskli bir durum. Fiziksel ve kimyasal riskin dışında birde biyolojik risk ile karşı karşıyayız. Haliyle risk grubu meslekler var ama biz bu risk grubu meslekler içerisinde değiliz. Biz riskli meslekler grubuna dahil olmak istiyoruz. İnsan sağlığı için çaba harcıyoruz ama kendi güvenliğimizi sağlamadan başkasının güvenliği, başkasının sağlığını sağlayamayız” diye konuştu.

22 yaşında Mart ayında atanan laboratuvar teknikeri ile konuştuk. 70 bin mezuna 137 kontenjan ayırılmasından rahatsızlık duyduğunu dile getirerek “70 bin mezundan bahsediyoruz ama bu rakam toplamda 1541 kişi ile sınırlı kaldı. Mesela şehir hastaneleri açılıyor oraya laboratuvar teknikerlerinin alınması gerekirken, SIEMENS firması laboratuvar cihazlarından sorumlu kendi elemanlarını alacakmış” diyor.

Sözlerine devam eden laboratuvar teknikeri “Laboratuvar şu an kolay gibi görünüyor. Numuneyi al, cihaza yükle çalışsın, bunu hemşire de yapabilir diye bir algı var" dedi.

Tıbbi laboratuvarların hastanenin beyni olduğunu söyleyen tekniker, “Biz sonuç çıkarmadan doktor hastayı ameliyat edemez tedavi uygulayamaz, ilaç veremez" diye belirtti.

"Sadece atama sayısı değil ama genel olarak değersiz görülen bir bölümüz. Mesela radyoloji bölümü aldıkları radyasyondan dolayı riskli meslekler grubuna dahiller biz kimyasallar ile uğraşıyoruz ben covid hastalarının numuneleri ile çalışıyorum ama riskli meslekler grubuna girmiyoruz” diye konuştu.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum