Teslim Olan Teröristler HDP Milletvekili Taşdemir'in Gara'ya Gittiğini Açıkladılar

Teslim Olan Teröristler HDP Milletvekili Taşdemir'in Gara'ya Gittiğini Açıkladılar

HDP Milletvekili Taşdemir'in Gara'ya gittiği açıklamalarının ardından, Cumhuriyet Başsavcılığı Taşdemir hakkında soruşturma başlattı.

HDP Milletvekili Taşdemir Gara'ya neden gitti? Güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü mensubu S.B. ifade verdi. HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir'in 2009'da Diyarbakır'da KCK ana davasından tutuklandığını, 2014'de tahliye olduktan sonra HDP il binasına geldiğini belirtti.

HDP Milletvekili Taşdemir Hakkında Konuştu

Dirayet Dilan Taşdemiş milletvekili seçilmesinin ardından HDP'de PKK sekreteryası görevinde çalıştı. "Ulaş" kod adlı terörist ifadesinde Taşdemir hakkında şu ifadelere yer verdi: Kadro örgüt mensubudur. 2009 yılı öncesinde Irak'ın kuzeyine illegal yollardan gitti. Kandil alanında kadın örgüt yapılanması tarafından verilen özgün kadın ideolojik eğitim devresinde bir dönem eğitimler aldı. Kandil'de yer alan örgüt üst yönetimi ve KCK'nın önerisiyle HDP milletvekili seçtirildi. Milletvekili seçildikten sonraki süreçte HDP içerisinde PKK sekretaryası olarak görev yaptı.

PKK Sekretaryası Olarak Görev Yaptı

Yakalanan teröristlerden S.B, Taşdemir hakkında ifade verdi. HDP milletvekili, PKK hain terör örgütünün Kandil'de bulunan üst yönetimi tarafından belirleniyor. Örgüt kadrolarından oluşan adayları listelerine dahil ederek yerel veya genel seçimlerde yer aldı. Bu sayede terör örgütü KCK-TM adına faaliyet yürüten kadroları yerel yönetimlere ve milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Mahmur Alanına Geçti

Teslim olan terörist M.U. ise beyanında 9 Haziran 2019'da Irak'ın Mahmur alanına geçti. "Pirdoğan", "Özgür Çiya", "Arin Botan" ve "Arin" kod adlı terör örgütü mensuplarıyla geçtiği bilgisini verdi. Araçta kod isimlerini hatırlamadığı üç erkek örgüt mensubunun daha olduğunu söyledi.

Yanlarında silah ve teçhizatlarının bulunduğunu aktaran M.U, Gara alanından araçla bir buçuk saatlik yolculuk yaptılar. Sonra yolda başka bir aracın yanında durdular. Bu araçtan sonradan televizyondan HDP milletvekili olduğunu öğrendiği Taşdemir'in indiğini ve kendi araçlarına bindiği bilgisini verdi.

Taşdemir, sivil kıyafeti ve yanında sırt çantası ve poşetlerin olduğunu söyleyen M.U, araçlarına bindikten sonra sadece selamlaştıklarını, konuşmadıklarını, Taşdemir'in yaklaşık bir saat yolculuktan sonra Mahmur kampına vardıklarında kendilerine "hoşçakalın" diyerek araçtan indiğini ve başka bir araç tarafından alındığı bilgisini verdi.

Ayrıca çalışanlar Taşdemir'in 9 Haziran 2019'da Diyarbakır'dan Havayolu ile Erbil'e "çıkış" kaydını tespit etti. Ardından 13 Haziran 2019'da ise Erbil'den İstanbul Havalimanına "giriş" kaydı olduğunu tespit etti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.