TCMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitti

TCMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitti

TCMB faiz oranlarında değişikliğe gitti. Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe giderek, avans faiz oranını yüzde 16,75'e, reeskont iskonto faiz oranını ise yüzde 15,75'e yükseltti. Peki nedir bu reeskont faiz oranları? İşte haberin detayları...

TCMB faiz oranlarında değişikliğe gitti.

Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe giderek, avans faiz oranını yüzde 16,75'e, reeskont iskonto faiz oranını ise yüzde 15,75'e yükseltti.

Peki nedir bu reeskont faiz oranları?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yayımlanan tebliğden hareketle, 3 ay vadesi kalan senetler karşılığında, reeskont iskonto işlemlerinde uygulamaya konulacak olan iskonto faiz oranını 15,75’e yükseltilmiştir. 16,75 olan avans işlemlerinde ki faiz oranı ise 6,75 oranında yükseltilmiş oldu.

faiz-oranlari.jpg

Belirlenen faiz oranları, bugün itibariyle yürürlükte yerini almıştır. Haziran ayının faiz oranları, Merkez Bankası tarafından 4,5 puan aralığında düşürmüş.

REESKONT VE AVANS FAİZİ

Bedel karşılığı el değiştirme anlamına gelen Reeskont, bir bedel karşılığı tekrardan el değiştirmeyi ifade eder.

Merkez Bankası Kanunu’nun 45. Maddesine göre revize edilen reeskont ve avans işlemleri, geçici likide ihtiyaç duyulması durumunda, bankalar aracılığıyla verilen senet olarak kabul edilir.

Reeskont işlemlerinde gerçekleşen kuralları, Merkez Bankası belirler. Reeskont kredi limitleri ve para politikalarını da Merkez Bankası belirler.

tcmm-faiz.jpg

Bu işlemlerin uygulandığı faiz oranına ise reeskont iskonto faiz oranı denilmektedir.

Reeskonta kabul edilen kişilere Merkez Bankası senetler verir ve bu senetler karşılığında avans taktim eder. Avans teminatı neticesinde alınan senetler, ticari amaç taşımakta ve borsada kayıtlı görülmektedir.

Ekonomide ki kredi değişimleri dikkate alınarak, reeskont faiz oranı belirlenir. Bu süreçte para politikası olarak kabul edilmez.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.