TBMM'de Gündem Diyarbakır'a Yapılan Yatırımlar

TBMM'de Gündem Diyarbakır'a Yapılan Yatırımlar

TBMM'de Gündem Diyarbakır'a yapılan yatırımlar. AK PARTİ Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, bütçe görüşmelerinde söz alarak, Diyarbakır'a yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı. Eronat'ın konuşması AK PARTİ sıralarından alkış aldı.

TBMM'de Gündem Diyarbakır'a yapılan yatırımlar. 
AK PARTİ Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, bütçe görüşmelerinde söz alarak, Diyarbakır'a yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı. Eronat'ın konuşması AK PARTİ sıralarından alkış aldı.

Oya Eronat şöyle konuştu:

"300 BİN DİYARBAKIRLIYA İSTİHDAM SAĞLANACAK"

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK PARTİ iktidarları sayesinde son on sekiz yılda Diyarbakır'da toplam 37 milyarlık hizmetle cumhuriyet tarihimizin yatırım rekorları kırılmıştır. Tabii, bu yatırımların içindeki en büyük payı barajlar oluşturmaktadır. Hâlihazırda fiziki olarak yüzde 70'i tamamlanmış olan Silvan Barajı, 2022 yılında faaliyete girdiğinde, her yıl ekonomimize 2 milyar lira katkı sağlayacaktır. 235 binle 1,2'yi çarptığınız zamanda 280 binden fazla ki biz ortalama 300 bin diyelim, ortalama 300 bin insanımıza istihdam sağlanabilecek.

kralkizi-baraji.jpgYine, Dicle ve Kral Kızı Barajlarımız tamamlandığında, yine, her yıl ülkemize 805 milyon lira gelir girdisi olacak. Takdir edersiniz ki her yıl kazanç sağlayabileceğimiz yatırımlara ihtiyacımız var dolayısıyla da yatırım yaptığımız kamu kaynaklarımızın çok hızlı bir şekilde dönüşümünü geri kazanmalıyız. Tabii, AK PARTİ olarak bizim vizyonumuz da bunun üzerine kurulmuş durumdadır. Bu vizyonla şu an Diyarbakır'da 201 tarım, 14 de turizm projemiz devam etmektedir.

DİYARBAKIR'DA TURİZM

Şimdi, biraz da Türkiye'nin parlayan yıldızı Diyarbakır'ın turizminden bahsetmek isterim. Roma'nın sınır garnizonu olan Zerzevan Kalesi, 2020 Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmiş, tarihî bir eserdir. Bulunan son Mithras Tapınağı da bu kalenin içerisindedir. Yine, Diyarbakır'ın bostanı sayılan Hevsel Bahçeleri 700 hektarlık tam bir doğa harikası, kuş cenneti ve UNESCO Dünya Mirası'dır.

Bir kere, Dört Ayaklı Minare'yi kesinlikle görmelisiniz. 4 sütun üzerine oturmuş, 1500 yılında yapılmış, siyah beyaz taşlardan yapılmış bir minaredir. Altından geçebilirsiniz. Bir rivayete göre taş ustası, ustalığını kanıtlamak için Dört Ayaklı Minare'yi 4 sütunun üzerine oturtmuş fakat halk arasındaki genel kanı, bu 4 sütunun 4 mezhebi temsil ettiğine dairdir.

diyarbakir-genel.jpgSurlarımız 5.700 metre uzunluğundan olup Çin Seddi'nden sonra en büyük, en uzun kale duvarıdır. Şimdi, Çin Seddi'ne 1'inci sıra diyoruz ama aslında Diyarbakır Surları 10-12 metre yüksekliği, azameti, üzerindeki kabartmaları ve figürleriyle Çin Seddi'nden daha önemlidir ve bizim gözümüzde 1'inci sıradadır. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Tabii, Diyarbakır, Peygamber Efendimiz'in vefatından yedi yıl sonra sahabeler tarafından fethedilmiştir. Anadolu'da en çok sahabenin metfun olduğu tek şehirdir.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.