TBMM İçişleri Komisyonu Başkanvekili Sermet Atay: Kahramanlarımızın Eksikleri Giderilmeli

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanvekili Sermet Atay: Kahramanlarımızın Eksikleri Giderilmeli

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanvekili Sermet Atay: Kahramanlarımızın eksikleri giderilmeli.MHP Gaziantep Milletvekili Atay, kürsüde yaptığı konuşmada, terörle kesintisiz mücadele eden kahramanları kutladı, şehitleri andı. "Eksiklikler giderilmeli" dedi.

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanvekili Sermet Atay: Kahramanlarımızın eksikleri giderilmeli.
MHP Gaziantep Milletvekili Atay, kürsüde yaptığı konuşmada, terörle kesintisiz mücadele eden kahramanları kutladı, şehitleri andı. "Eksiklikler giderilmeli" dedi.

TBMM'de İçişleri Baknalığı bütçesi görüşülürken, TBMM İçişleri komisyonu Başkanvekili ve MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay da söz alarak, bütçe üzerine konuştu.

Sermet Atay'ın konuşması şöyleydi:

İçişleri Bakanlığımız, devletimizin her noktasında, milletimizin bütün fertlerine, hayatın birçok alanında dokunduğu, hizmet ulaştırdığı, emniyetini, asayişini ve güvenliğini sağlamaktan tutun da günlük yaşamımızın her alanında hayatımızı kolaylaştıran düzenlemelerin ahenk içerisinde uygulanmasını sağlayan bir bakanlıktır.

polis.jpg
Öyle ki şehir içinde, şehirler arası yollarda, trafiğin denetlenmesinde ve düzenlenmesinde, gece gündüz, bayram seyran, yaz kış demeden malımızın ve canımızın emniyeti için tedbirler alan;

Gençlerimizi, çocuklarımızı zehirlemek suretiyle kazanç elde etmeye çalışan uyuşturucu tacirlerine göz açtırmayan, şiddet mağduru çocuk, kadın, savunmasız insanlarımızın imdadına yetişen, şehirlerimizi terörizme esir etmeye çalışan teröristlerin hain eylem planlarını bertaraf eden kolluk güçlerimiz İçişleri Bakanlığımızın bünyesinde çalışmaktadır.

Merhamet toplumu olma özelliğine haiz ülkemiz, sınır komşumuz Suriye'de yaşanan insani krizler sırasında her türlü adımı atmaktan çekinmemiştir.

Tüm dünyanın sessiz kaldığı, uzaktan izlediği insani krizlerde ülkemiz açık kapı politikası uygulayarak evsiz yurtsuz kalan Suriyelileri geçici koruma altına almıştır.

Hâlihazırda 3,6 milyon Suriyelinin kendi ülkesinin ulusal korumasından yararlanmadığı için haklı sebeplerle ülkemizden koruma talep eden 320 bini aşkın yabancıyla dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunmakta, taraflı tarafsız tüm dünyanın takdirini kazanmaktadır.

Ülkemizin bu başarısı, kendine özgü göç yönetimi inşasında başrol hiç kuşkusuz İçişleri Bakanlığı bünyesinde konumlanan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne aittir.
goc.jpgSayın Başkan, değerli milletvekilleri; az önce bahsetmiş olduğumuz geçici koruma ve uluslararası koruma altında bulunan yabancıların, kayıt işlemlerinde, temel hak ve hizmetlere erişimleri konusunda sayısız faaliyette bulunan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, bunların yanı sıra düzensiz göç akımları ile de karşı karşıya bulunmaktadır.

DÜZENSİZ GÖÇ

Düzensiz göçle mücadele kültüründe merhamet toplumu olma özelliğini kaybetmeyen ülkemizin aksine, Edirne Pazarkule sınırında yaşanan acı olaylar göstermiştir ki bulunduğu her ortamda bize insan hakları dersi vermeye çalışan Avrupa belirli umutlarla sınırına gelen yabancılara karşı acımasızca davranmış, insanlık dışı bir çok harekete başvurmuştur.

Avrupa'nın bu tutumu karşısında ülkemiz, bize sığınan insanları yine yalnız bırakmadığı gibi, her türlü insani yardımı kendilerine sağlamıştır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, düzensiz göçlerle olduğu gibi insan ticaretiyle de mücadele etmekte, ülkemizde bulunan yabancılar ile ev sahibi halkımız arasında uyum içerisinde yaşaması için her türlü tedbiri almaktadır.
kades.jpg
Bütün bunların yanı sıra KADES, GAMER, İZDES, Açık Kapı gibi bir çok projeyi hayatımıza sokan ve bunlarla yetinmeyip her zaman yeni projeler üretme arzusuyla işleri kolaylaştıracak olan İSDEM, Haydi, İRAP, En İyi Narkotik Polisi Anne ve daha bir çok yeni projeleri de hayata geçiren Bakanlık personelimize ve İçişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.

Devletimize ve milletimize hizmet üretirken insanüstü bir gayret gösteren bu kahramanlarımız tabii ki övgüyü ve takdiri hak etmektedir. Çok geniş bir alanda faaliyet gösteren Bakanlığımızın bir takım eksiklerinin de olması mümkündür.

Bu eksikliklerin giderilmesi, vatandaşa kesintisiz hizmet edilebilmesi için cansiparane hizmet eden Bakanımız ve Bakanlık personelimiz gerek salgın dönemindeki gayretleriyle, gerek deprem ve afetlerdeki mağduriyetlerin giderilmesi ve bahsettiğimiz hizmet alanlarındaki özverili hizmet anlayışıyla milletimizin gönlüne taht kurmuşlardır.

Yaşadığımız coğrafyada vekalet savaşlarıyla kaosa sürüklenen ülkelerde devreye koyulan projeler yakın tarihimiz boyunca çeşitli dönemlerde ülkemizde uygulanmak istenmiştir. Bütün bunlar yaşanırken devletimiz alınması gereken tedbirleri belirlemiş ve İçişleri Bakanlığımız bu tedbirleri titizlikle uygulamıştır.

313.729 Emniyet personeli, 203.019 Jandarma personeli, 7.089 Sahil Güvenlik personeli, 55.609 Güvenlik Korucusuyla sahada bulunan iç güvenlik organizasyonları, güvenlik güçleri tarafından uyum içerisinde uygulanmakta devletimize karşı yurt içinde ve yurt dışından gelebilecek her türlü tehlikelere ve terörizme karşı bütün tedbirler eksiksiz alınmaktadır.jandarma.jpg
2020 yılı Kasım ayı itibarıyla 76 büyük, 307 orta çaplı, 99.202 kırsalda, 2.905 şehirlerde, toplam 102 bin 113 iç güvenlik operasyonuyla teröristler âdeta çembere alınmış, Türk devletinin demir yumruğuyla tanışmışlardır.

Sınır ötesinde yapılan Pençe Harekâtları, içeride Kıran, Yıldırım ve Kapan Operasyonlarıyla desteklenmiş ve çok olumlu sonuçlar alınmıştır. PKK/PYD-YPG terör örgütü 2015 yılında 2.817 eylem gerçekleştirmişken yapılan bu özverili çalışmalar neticesinde, terörle topyekûn mücadele operasyonları neticesinde 2020 yılında bu rakam 287'ye kadar düşmüştür yani terör örgütünün eylem yapma kapasitesi yüzde 90 düşürülmüş bulunmaktadır.

Yurt içi teröristlerin mevcudu 1 Temmuz 2016 itibarıyla 2.780 civarındayken 2020 Kasım ayı itibarıyla bu rakam 320'ye düşmüştür yani ortalama yurt içindeki terörist mevcudu yüzde 87 oranında azaltılmıştır. 
Yapılan çalışmalar ve terörle kararlı mücadeleyle inşallah kısa zaman içerisinde PKK terör örgütünün yurt içinde kökü kazınacaktır. 2014 yılında 5.558 yeni katılım olan PKK terör örgütüne katılım 2020 Kasım ayı itibarıyla 52'de kalmıştır.

Yapılan ikna çalışmaları sonucunda 2016 yılından bu yana 1.856 terörist terör örgütünden kaçarak devletimize sığınmıştır.

Ülkemizin güney ve doğu sınırlarında terörün yanı sıra kaçakçılık ve düzensiz göçün engellenmesine yönelik olarak İçişleri Bakanlığımızın sınır güvenliğine yardımcı olmak için başlattığı çalışmayla Millî Savunma Bakanlığıyla beraber sınır güvenlik duvarları inşa edilmeye başlanmış, elektronik sistemle desteklenen bu çalışmalar sayesinde sevindirici sonuçlar alınmıştır.

Terörden mağdur olan vatandaşlarımızın maddi zararları karşılanmış, vatandaşımızın devlete olan güveni perçinlenmiştir.

TERÖRİSTLERLE GİRİŞİLEN BU AMANSIZ MÜCADELEDE BAZI İDARİ TEDBİRLER DE ALINMIŞTIR

Devletin ve milletin kaynaklarını teröristlerin hizmetine sunmaya çalışan 3 büyükşehir, 5 il, 34 ilçe, 7 belde olmak üzere 49 belediye başkanı, 93 belediye meclis üyesi, 22 il genel meclis üyesi olmak üzere 115 belediye meclis üyesi ve 85 köy muhtarı Anayasa ve kanunların İçişleri Bakanlığımıza verdiği yetki çerçevesinde haklarında devam eden adli ve idari soruşturmalar kapsamında görevden uzaklaştırılmıştır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.