Tarımda ÜFE Oranlarında Büyük Artış

Tarımda ÜFE Oranlarında Büyük Artış

Tarımda ÜFE oranlarında büyük artış.Tarımda ÜFE'nin Kasım ayına ilişkin verileri açıklandı. Buna göre, Tarımda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Kasım ayında geçen yıla oranla Yüzde 20'nin üzerinde artış gösterdi.

Tarımda ÜFE oranlarında büyük artış.
Tarımda ÜFE'nin Kasım ayına ilişkin verileri açıklandı. Buna göre, Tarımda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Kasım ayında geçen yıla oranla Yüzde 20'nin üzerinde artış gösterdi.

TARIMDA ÜFE KASIM AYINDA YÜKSELİŞ GÖSTERDİ

Kasım ayına ilişkin Tarımda ÜFE rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre, Tarımda ÜFE, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,52 artış göstererek, 194,62 değerine ulaştı.

Böylelikle, Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına bakarak kıyaslandığında, Yüzde 18,19, geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığındaysa yüzde 20,76 yükseliş gösterdi.

Rakamları okurken yapılacak bir diğer karşılaştırma da, geride kalan 12 aylık dönem. 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında bu yükselişin yüzde 14,33 olduğu görülüyor.ciftci-hasat-tarim.jpg

 

TARIM ÜFE'DEKİ ARTIŞI TÜİK AÇIKLADI

Uzmanlar rakamları sektörlere göre de değerlendirmenin önemli olduğunu belirtiyor. Buna göreyse, sektörlerde bir önceki aya göre değişimde göze çarpan ayrıntılar şöyle:
Ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde artış yüzde 2,45, balık ve diğer deniz ürünlerinde yüzde 3,18, tarım ve avcılık ve bunlarla alakalı hizmetlerdeki artış yüzde 3,55 olarak kayıtlara geçti.

Tarımda ÜFE, diğer ekonomik verilerde olduğu gibi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirli periyotlarla açıklanıyor. Bugün açıklanan rakamlar, geride bıraktığımız Kasım ayına ait rakamlar.

Tarım ÜFE belirlenirken, çok sayıda parametre mercek altına alınıyor. Dönem dönem çiftçinin yaptığı üretim, bölgelere göre üretim gibi kalemler tek tek inceleniyor.

 

 

 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.