Tarih Açıklandı, Aşılar Gümrükten Geçiyor mu? Prof. Dr. Murat Tuncer Açıkladı...

Tarih Açıklandı, Aşılar Gümrükten Geçiyor mu? Prof. Dr. Murat Tuncer Açıkladı...

Tarih açıklandı, aşılar gümrükten geçiyor mu? Prof. Dr. Murat Tuncer açıkladı... Aşılama sonrası yaz ayı itibariyle bağışıklık kazanılacak.

Tarih açıklandı, aşılar gümrükten geçiyor mu? Prof. Dr. Murat Tuncer açıkladı...

Çin’den alınan koronavirüs aşısının 28 Aralık Pazartesi günü ülkede olacağı beklenirken, Pekin’de vaka sayılarının artmasının ardından Türkiye’ye gönderilecek olan aşı sevkiyatı ertelendi.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların sevkiyat edileceği gümrükte, koronavirüs vakasının çıkmasından ötürü bu tarihin ötelendiğini söyledi.

Peki ama koronavirüs aşıları Türkiye’ye ne zaman gelecek? Aşılama çalışmaları ne zaman başlayacak? Aşılar ne kadar süre araştırılmaya tabi tutulacak?

sinovac-asilari-yola-cikti-mi.jpg

Aşılama çalışmalarının Aralık ayı itibariyle başlayacağı açıklanmıştı. Sevkiyat konusunda sorun yaşanması halinde aşıların Türkiye’ye gelmesi ve aşılama çalışmalarının başlayacağı tarih ertelenmiş.

TUNCER; YAZ AYI İTİBARİYLE BAĞIŞIKLIĞIN KAZANILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Tuncer: "Yaz ayı itibariyle bağışıklığın kazanılacağını düşünüyorum" diyerek konuya yönelik açıklamada bulundu.

Sağlık Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncer, aşıların Sağlık Bakanlığı kontrolü altında aile hekimleri tarafından vatandaşlara yapılacağını söylüyor.

Konuşmasını sürdüren Tuncer, aşılanma devam ederse yaz itibariyle bağışıklığın kazanılacağını ve Çin’den gelecek olan aşıların Türkiye’ye eşit bir biçimde dağıtılacağını aksetti.

Aşılama süreci olsa dahi maske, mesafe ve temizlik kuralına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, aşılama çalışması olduktan sonra maske takma alışkanlığının sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

AŞILAR BİLİMSEL ARAŞTIRMALARDAN GEÇECEK

Aşılar bilimsel aşamalardan geçecek. Aşıların yarın ya da Perşembe günü Türkiye’de olacağını ve gelen aşıların Sağlık Bakanlığına bağlı bilim adamları tarafından gözden geçirileceği söyledi.

sinovac-asilari-yola-cikti-mi-002.jpg

Tuncer, aşıların geldikten 15 gün içerisinde incelemeye alınacağını, hemen uygulamaya konulmayacağını aksetti.

Aşıyı yaptıran kişilerden ilk dozdan sonra koronaya yakalananların olduğunu ve bu konuda tedbirli olunması gerektiğini ifade etti.

Koronavirüs olan kişiler ya da farkında olmadan geçirenlerin olduğunu söyleyerek, herkesin antikor testi yaptırma düşüncesinin olmadığını ve daha önce antikor testi sağlanan kişilerin, 3 ay aşı yaptırmasına gerek duyulmadığını söylüyor.

Tuncer, Antikorun kaybolması durumunda aşılama yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Aşı sevkiyatının ertelenmesi sonucu, aşılama çalışmalarında da gerileme yaşanacağı aktarıldı.

28 Aralık tarihinde gelecek olan SinoVac aşılarının yarın Türkiye’de olması bekleniyor.

sinovac-asilari-yola-cikti-mi-003.jpg

3 milyon doz aşının yola çıkacağı açıklandı. Aşılar yarın sabah saatlerinde 06.10’da İstanbul Havalimanında karşılanacak.

İllere eşit bir şekilde dağıtımının yapılması planlana aşı Perşembe günü ise saat 20.05’te ise Ankara’ya gönderilmesi planlanıyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.