Strateji Başkanlığı Bütçesi TBMM'den Geçti

Strateji Başkanlığı Bütçesi TBMM'den Geçti

Strateji Başkanlığı Bütçesi TBMM'den geçti.Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığının 2021 bütçesi üzerine konuştu. Yıllara göre kat edilen mesafeyi anlattı.

Strateji Başkanlığı Bütçesi TBMM'den geçti.
Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığının 2021 bütçesi üzerine konuştu. Yıllara göre kat edilen mesafeyi anlattı.

Zehra Taşkesenlioğlu şöyle konuştu:

AK PARTİ hükûmetleri olarak reformist ve insan odaklı kalkınma yaklaşımımız çerçevesinde on sekiz yıl boyunca halkımızın refahını önceledik. 2002-2019 döneminde yıllık ortalama 5,4'lük reel büyümeyi başardık. Bakınız, sadece 2013-2019 döneminde yani yedi yıllık dönemde dâhili ve harici bedhahlara, manipülatif kur oyunlarına rağmen, gayrisafi yurt içi hasılamızı reel olarak yıllık ortalama yüzde 4,9, cari olarak da yüzde 15,4 artırmış olduk. 

zehra-taskesenlioglu.jpgBirleşmiş Milletler İnsani Gelişme Endeksi'nde 2002 yılında 85'inci sırada olan ülkemizi 59'uncu sıraya, en yüksek insani gelişmişlik sınıfına çıkardık, Dünya Bankasının verilerine göre üst orta gelir grubuna yükselttik. Ülkemiz ekonomisini dünyanın en büyük 18'inci ekonomisi hâline getirdik. Yine, Dünya Bankasının 2019 verilerine göre satın alma gücü bazında 13'üncü sıraya kadar yükselttik.

2002 yılında 193 olan OSB sayımızı, 2019 yılına gelirken 323'e çıkarmış olduk. Ülkemizi uluslararası doğrudan yabancı yatırımcıların cazibe merkezi hâline getirdik. Yine, sadece 2011-2020 dönemi arasında toplam 128 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmeyi başardık ve başarmaya da devam ediyoruz.

BU BÜTÇE FAİZ BÜTÇESİ DEĞİLDİR

Bütçemiz bir faiz bütçesi değildir, bütçemiz bir harcama bütçesidir. Yine 2002 yılında bütçe harcamaları içerisinde faiz ödemelerinin payı yüzde 43,2'yken yani 2002 yılı öncesindeki iktidarlar, bütçenin 43,2'sini faize harcarken AK PARTİ iktidarları döneminde -sadece 2020 yılı rakamını vereceğim- yüzde 11,3'ünü faiz harcamalarına ayırmış olduk yani faiz yerine millete harcanan bir bütçe hâline getirdik. 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; değişimin ve gelişimin öncüsü olan AK PARTİ, gelişmiş ülkelerin kullandığı en ileri düzey bütçeleme sistemi olan performans esaslı program bütçesini gerçekleştirdi. Performans esaslı program bütçesi sistemiyle, toplumumuzun ihtiyaç ve beklentilerinin daha net bir şekilde bütçede yer almasını sağlayacağız, kamu kaynakları ile kamu hizmetleri arasında doğrusal bağı güçlendireceğiz, mali saydamlığı ve hesap verilebilirliği de yine bütçe sistemi içerisinde güçlendirmeye gayret edeceğiz.

tbmm-butce.jpg2021 yılı bütçe teklifimiz Yeni Ekonomi Programı'mızda ifade edilen mali disiplinden taviz vermeden, ekonomide dönüşüm ve değişim sürecini esas alarak, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi hedefleyen kamu maliyesi alanında bugüne kadar elde edilen kazanımlarımızı koruyacaktır. 2021 yılı bütçesini insan odaklı ihracatları gerçekleştirecek, kalkınmayı toplumun tüm katmanlarına dâhil edecek bir bütçe olarak gerçekleştirdik.

Bu yaklaşımla sosyal nitelikli harcamalarımızın büyüklüğünü 2019 yılına göre yüzde 17 artırarak 2021 yılında 81,2 milyar TL'ye çıkarmış olduk. 2021 yılı bütçemizi herkese eşit ve kaliteli eğitim imkânı sunulması amacıyla bir bütçe sistemi çıkardık.

EĞİTİME MİLYARLARCA LİRA AYIRDIK

Bu kapsamda, sadece birkaç başlık vereceğim eğitimimizle ilgili: Parasız yatılı öğrencilerimize barınma ve iaşe destekleri için 1,3 milyar TL, FATİH Projesi için 1 milyar TL, ortaöğretim öğrencilerine ücretsiz ders kitabı desteği olarak 500 milyon TL ayırmış olduk. 2021 bütçesiyle, harç alan bir devlet anlayışı yerine öğrencisine 5,9 milyar TL burs veren bir devlet anlayışını getirdik. Bu bütçede göz bebeğimiz olan engelli evlatlarımızın her engeli aşmaları için 4,8 milyarlık bir eğitim bütçesi ayrılmış oldu. Yine, çiftçilerimize 42,4 milyarlık bir destek ayırmış olduk.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.