Sputnik V Aşısı, İki Ay Alkol Yasağı Koydu

Sputnik V Aşısı, İki Ay Alkol Yasağı Koydu

Sputnik V aşısı, iki ay alkol yasağı koydu. Rus Sputnik V aşısını olacak kişilerin, etkili olabilmesi adına, kişinin aşılama yapılmadan 14 gün önce ve aşılama çalışması yapıldıktan 42 gün sonra alkol almaması gerektiği açıklandı.

Sputnik V aşısı, 2 ay alkol yasağı koydu.

Rus Sputnik V aşısını olacak kişilerin, etkili olabilmesi adına, kişinin aşılama yapılmadan 14 gün önce ve aşılama çalışması yapıldıktan 42 gün sonra alkol almaması gerektiği açıklandı. 

Yapılan açıklamalarda, aşı ile bağışıklık sisteminin virüse karşı verdiği savaşta, alkolün olumsuz etkisi gözlemlenmiştir.

Spuknik aşısı iki kademeli olarak uygulanıyor. Birinci ve ikinci doz arasından 3 hafta geçesi gerekiyor.

sputnik-v-asisi-iki-ay-alkol-yasagi-koydu.jpg

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, konuya açıklık getirerek ilk aşılama olmadan 2 hafta alkole ara verilmesi gerektiğini söyledi ve bu rakam iki aşı arsında 3 hafta, ikinci doz sonrasında ise 3 hafta daha olmak üzere toplamda iki ay alkol alınmaması gerektiğini dile getirdi. 

sputnik-v-asisi-iki-ay-alkol-yasagi-koydu-013.jpg

Spuknik aşısı, 24.000 gönüllü üzerinde denemiş ve deneklerin yüzde 10’unda reaksiyon olarak grip sendromu ve az miktarda ateş görülmüştür.

İkinci aşamada yani 21 gün sonra aşının, salgına karşı kişiyi yüzde 92 oranında koruduğu görülmüş ancak araştırmalara göre aşı sadece 6 ay koruma sağlayabiliyor.

sputnik-v-asisi-iki-ay-alkol-yasagi-koydu-007.jpg

Rusya’da yaygın biçimde yapılacak olan aşılama, önümüzdeki hafta Cumartesi günü başlıyor.

Aşı zorunlu olmayacak fakat aşı olmayanlara kısıtlama getirilecektir.

Rusya’da bazı uzmanlar aşını yeteri kadar denemediğini bu yüzden aşı olup olmama konusunda tereddüt yaşadıklarını söylüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.