Devletten Elektrik Faturasına Yönelik Maddi Destek İmkânı!

Devletten Elektrik Faturasına Yönelik Maddi Destek İmkânı!

Koronavirüs salgını neticesiyle devlet, destek imkanlarına bir yenisini daha ekledi. Vatandaşların bu süreçte ekonomik yükü azalacak mı? İşte detaylar...

Devletten elektrik faturasına yönelik maddi destek imkânı! 

Tüm dünyada etkisini devam ettiren koronavirüs, piyasaları en çok ekonomik yönden etkiledi. Mart ayının başında Türkiye'de de etkisini gösteren koronavirüs ekonomik olarak büyük zararlar getirdi.

Bu süreçte vatandaşlara destek olmak amacıyla, devlet tarafından birçok destek paketi verilmiştir. Bu desteklere bir yenisi daha eklendi. Vatandaşlar, ekonomik olarak rahatlama sağladı.

Devlet, vatandaşın bütçesine katkı sağlamak amacıyla 3 ay faturalarını okumama kararı aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, konuya ilişkin açıklama yaparak doğalgaz sayaçlarının ve elektriğin 3 takvim ayı boyunca okutulmayacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti, salgın sürecinde vatandaşlara maddi yardım yapmaya devam ediyor. Devlet, çeşitli kurum vasıtasıyla vatandaşlara ekonomik yardım yapıyor.

Yiyecek, içecek ve maddi para yardımı dışında, bu yardımlara yeni destek paketi daha eklendi. Vatandaşa yapılan bu yardımlar devlet tarafından çeşitli kurumlar vasıtasıyla destekleniyor.

AK Parti grup toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara sevindirici bir haber verdi. Esnaflara faizsiz kredi ve kredi kartı borçlularına yönelik borç kapatma ibaresi uygulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı; ‘Salgın Sürecinde Faturaların 80 TL’si Devlet Tarafından Karşılanacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı; ‘salgın sürecinde faturaların 80 TL’si devlet tarafından karşılanacak.’ Maddi olarak zorluk yaşayan ailelere 2021 yılında 80 TL elektrik fatura desteği sağlanacak.

Konuya dair açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılında maddi olanağı olmayan vatandaşlara elektrik faturası desteği sağlanacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından vatandaşlar, bu desteğin nasıl ve ne şekilde sağlanacağını, bu destekten kimlerin faydalanacağını ve gerekli şartların ne olacağını merak eder durumda.

Koronavirüs salgınında elektrik desteğinin geçtiğimiz yılda da verildiği biliniyor. Bu desteğin 2021 yılında da verileceği açıklandı. Fakat 2021 yılında verilecek olan destek bazı farklar barındırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısının ardından açıklamada bulundu.

Maddi imkânı yeterli olmayan vatandaşlara, destek programı sağlanacağını, zor durumda kalmamaları için her ay faturalarının 80 TL' sinin devlet tarafından ödeneceğini, devlet olarak bu süreçte vatandaşların yanında olunacağını söyledi.

Açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, maddi imkânı el vermeyen ailelerin, aylık olarak 150kw/sa elektrik tüketimlerinin de devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Maddi durumu el vermeyen ailelere elektrik tüketim desteği verilmesi hakkında karar, 30700 sayılı Resmî Gazete ‘de yayınlandı.

elektrik-faturasina-maddi-destek-imkani.jpg

Hane Sayısı Baz Alınarak Yardım Uygulanacak

Hane sayısı baz alınarak yardım uygulanacak. Bu karar neticesinde vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca başvuruda bulunmaları durumunda elektrik yardımı alabilecekler. Bu yardımda hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınacak ve 150 kw oranında destek sağlanacak.

Bunun dışında hanede 5 ya da daha fazla kişi olması durumunda aylık 150 kWh tüketime 106, 53 TL, hanelik 4 kişinin bulunması durumunda bu oran 125 kWh 88, 78 TL, 3 kişi bulunması durumunda aylık 100 kWh 71, 02 TL ve hanede 2 kişi olması durumunda ise 75 kWh tüketime 53, 27 TL oranında destek payı sağlanacaktır.

Bu tutarlar ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmiştir.

Koronavirüs salgını döneminde devletin sağladığı bu desteklerle asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşlar rahat nefes alıyor.

Vatandaşların elektrik faturalarının 80 TL'lik kısmı devlet tarafından karşılanacak.

Peki ama bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların ne yapması lazım? Destek paketi ne gibi şartları içinde barındırıyor?

Kim Ne Şekilde Yararlanacak? Başvuru Nasıl Yapılacak? İşte Detaylar…

Kim ne şekilde yararlanacak? Başvuru nasıl yapılacak? İşte detaylar… Bu destekten yararlanmak isteyen ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması gerekiyor.

Bunun dışında Türk vatandaşı olan ve maddi olarak geçinemeyen herkes bu şartlardan yararlanabilecek.

Devlet tarafından yapılan bu yardımlar ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bu bağlamda sosyal yardımdan yararlanmak isteyen vatandaş, İl Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek başvurularını yapabilecek.

Ilçelerde yaşayan vatandaşlar, Kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecek. Kişi, elektrik faturası desteği almak istediğini bir dilekçe de belirtecek.

Elektrik faturası desteğinden başvurmak isteyen vatandaşlar, il müdürlükleri ya da vakıftan temin edilecek olan başvuru dilekçesi, başvuruda bulunan kişinin, kendine ve eşine ait olan T.C. kimlik belgesinin fotokopisi, elektrik faturası, yardım şekline göre farklı belgeler talep edilebilir.

Ailenin gelir durumu ise bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağı konusunda önem arz ediyor. Bundan dolayı Sosyal Yardımların verilmesi için ailenin durumu yerinde inceleniyor.

Gelir belgesinin bulunması bu yardım için önemli bir husus.

Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakıflarını ziyaret edebilir.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.