Sosyal Medya Şirketlerine Bir Ceza Daha Kesildi

Sosyal Medya Şirketlerine Bir Ceza Daha Kesildi

Sosyal Medya şirketlerine bir ceza daha kesildi.Geçtiğimiz aylarda TBMM'den geçen yasayla, Türkiye'de temsilci atamaları şart koşulan sosyal medya şirketleri diretmeyi sürdürüyor. Sosyal medya şirketlerine 30'ar milyon TL daha ceza kesildi.

Sosyal Medya şirketlerine bir ceza daha kesildi.
Geçtiğimiz aylarda TBMM'den geçen yasayla, Türkiye'de temsilci atamaları şart koşulan sosyal medya şirketleri diretmeyi sürdürüyor. Sosyal medya şirketlerine 30'ar milyon TL daha ceza kesildi.

TBMM'de 29 Temmuz'da kabul edilerek, 30 Temmuz'da resmi gazetede yayınlanan yasayla sosyal medyaya dair düzenleme getirilmişti. 1 Ekim itibarıyla kanun yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle, günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya şirketlerine Türkiye'de temsilcilik açmak zorunlu tutulmuştu. 

sosyal-medya-siteleri.jpgKanunun ilgili maddesinde şu cümlelere yer verilmişti: 

-Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, kendisine bildirilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ve üçüncü fıkra kapsamındaki başvurulara ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren Türkçe hazırlanmış raporları altı aylık dönemlerle Kuruma bildirir. Üçüncü fıkra kapsamındaki başvurulara ilişkin rapor, kişisel verilerden arındırılmak suretiyle sosyal ağ sağlayıcının kendi internet sitesinde de yayınlanır.

-Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alır. 

-Üçüncü fıkradaki yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya beş milyon Türk lirası, dördüncü fıkradaki yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya ise on milyon Türk lirası idari para cezası Başkan tarafından verilir.

- Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar hakkında 8 inci ve 8/A maddeleri kapsamında verilecek olan idari para cezaları bir milyon Türk lirası olarak, 8 inci ve 9 uncu maddeleri kapsamında verilecek olan adli para cezaları ise elli bin gün olarak verilir. Söz konusu idari para cezasını gerektiren ihlallerin bir yıl içinde her bir tekrarında cezalar bir kat artırılarak uygulanır.

Ancak şirketler kanunun yükümlülüklerini yerine getirmeyince, ceza kesilmişti. 
Şirketlerin direnci devam ediyor. Bu kapsamda belirtilen sürede bir aşamaya daha gelinmesiyle birlikte şirketlere 30'ar Milyon TL daha ceza yazıldı.

BTK, yasal sürenin sona ermesinin ardından  Facebook, TikTok, Pinterest, LinkedIn Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, ve Dailymotion şirketlerine 10'ar milyon lira ceza verdi. Platformlara yasa gereği 30 gün süre tanındı.

Bu süre de geçtiğimiz gün doldu. Kanunun şartlarını uygulamayan sosyal medya şirketlerine bu kez 30'ar milyon lira idari para cezası kesildi. 30 gün içinde de yükümlülükler yerine getirilmezse, Türkiye'deki faaliyet gösteren firmaların bu sosyal medya şirketine reklam vermesi yasaklanacak ve bu kapsamda para transferi de yapılamayacak. Verilen reklam yasağı kararı, Resmi Gazete'de yayımlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.