Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Bir İlk! 81 İl Valiliğine Genelge!

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Bir İlk! 81 İl Valiliğine Genelge!

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında bir ilk! Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yeni bir kural getirdi. 81 il valiliğine genelge gitti.

Sokağa çıkma kısıtlamasında bir ilk! Covid-19 tedbirleri doğrultusunda uygulamada olan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması dün akşam başladı. 56 saat sürecek olan kısıtlama öncesinde İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne genelde gönderdi. Genelgeye göre, vergi borcu ödemesi ve yapılandırmasında son tarih belli oldu. Son tarih 1 Mart olarak belirlendiği için bu hafta sonuna özel vergi dairelerinin açık olacağı duyuruldu. Vergi borçlarını ödemek/yapılandırmak isteyenler, belgelerini belgelerini yanlarında bulundurmak koşuluyla hafta sonu kısıtlamasından muaf olacak.

İlk Kez Muaf Olacaklar

Borç yapılandırmasının son günü olan 1 Mart'ta vergi dairelerinde yoğunluk yaşanması muhtemel. Bu sebeple, İçişleri Bakanlığı valiliklere genelge gönderdi. Genelgeye göre, vergi borcu ödemesi ve yapılandırmasında son tarih 1 Mart. Bundan dolayı bu hafta sonuna özel vergi dairelerinin açık olacağı ilgililere bildirildi. Sonuç olarak vergi borçlarını ödemek/yapılandırmak isteyeler belgelerini yanlarında bulundurmaları koşuluyla hafta sonu kısıtlamadan muaf olacak.

Genelge kapsamında vergi borçlarını ödemek/ yapılandırmak isteyen vatandaşlar borç bilgilerini içeren belgeleri yanında bulundurmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. Ancak bu serbestlik belli güzergahla sınırlı. Belgesini bulunduran istediği gibi sokağa çıkamayacak.

İçişleri ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları arasında yaptıkları görüşmeler doğrultusunda vergi borcu ödemesi/yapılandırmasında son tarih. 1 Mart Pazartesi günü olarak belirlendi. Vergi dairelerine yoğunluk yaşanmaması sebebiyle İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne “Vergi ve Borç Yapılandırma” konulu genelge gönderdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılandırma kapsamında vergi borçlarını vatandaşlar hafta sonu da ödemek istedi. Bu konuda vatandaşlardan yoğun talep geldi. Gelen talepler sonucu, 27 ve 28 Şubat hafta sonu günlerinde vergi dairelerinin açık kalmasına karar verildi. Diğer kamu idareleri de kurumlarınca uygun görülmesi halinde aynı tarihlerde açık olacak. Ancak ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasından; yapılandırılan borcun ödemesi için çıktıklarını gösterir belgeyi istenildiğinde göstermek şartıyla muaf olacak.

Ayrıca ödemeler için vergi daireleri ile kamu idarelerinde görevli personel ise kurum kimliklerini ibraz etmek şartıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.