SMA Konusuna Cumhurbaşkanı Nokta Koydu!

SMA Konusuna Cumhurbaşkanı Nokta Koydu!

SMA konusuna Cumhurbaşkanı nokta koydu! SMA Hastaları hakkında Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’da konuya değindi.

SMA konusuna Cumhurbaşkanı nokta koydu!

SMA Hastaları hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’da konuya değindi.

Bir süredir sosyal medya üzerinden başlatılan ve provokatif çağrılar da barındıran, SMA hastaları üzerinden oluşturulmaya çalışılan duruma değindi, “Her ne gerekiyorsa yapacağız. Hiçbir zaman harcamadan çekinmeyiz, bunu iyi anlatın” diyerek kurmaylarını uyardı.

Sosyal medya üzerinden bir süredir devam eden SMA hastası çocukların ailelerinin tedavi olamadıklarına dair çağrıları, ilaç bulma konusunda yardım talepleri ve çocukların yurt dışında tedavi olabilmesi için yardım toplamaları bazı kesimlerce provokatif çağrılara dönüşünce devreye önce Sağlık Bakanlığı girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından paylaşım yaparak uyarıda bulundu ve “SMA'lı evlatlarımız üzerinden yürütülen kirli kampanyaya iyi niyetli hiç kimsenin alet olmaması gerekir" dedi.

koca-tweet.jpg

SMA, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DA GÜNDEMİNDEYDİ

SMA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündemindeydi! Geçtiğimiz gün gerçekleşen MYK toplantısında SMA konusunu gündeme alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada bu konunun tartışmaya açılması ve yapılan spekülasyonlara karşı kurmaylarını uyardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SMA hastası çocukların ve ailelerinin kendileri için çok fazla kıymetli olduğunu vurguladı ve “Tedavi konusunda biz hiçbir zaman harcamadan çekinmedik, çekinmeyeceğiz de. Şundan herkes emin olmalıdır ki, dünyanın hiçbir yerinde bizdeki tedavilere benzer bir tedavi uygulaması bulunmuyor. Bizim devletimiz tedavi masraflarının tamamını karşılıyor. Türkiye’de tedavi ücretsiz yapılıyor” dedi.

akp-myk.jpg

“YALANLAR VAR SOSYAL MEDYADA, DİKKAT EDİN”

“Yalanlar var sosyal medyada, dikkat edin” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SMA hastalığı için konu edilen ilaçlar hakkında da konuştu. Bu ilaçların deneme aşamasında olduğunun altını çizen Erdoğan, “deneme aşamasındaki bir ilaç konusunda elbette Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz tarafından verilecek öneriler doğrultusunda hareket etmemiz lazım. Gereken bu konuda her ne ise yapılacaktır.” Dedi.

Konuya ilişkin sosyal medyada yapılan gündem çalışmalarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “SMA konusuna ilişkin sosyal medyada konuşulan yalanlarla mücadele konusunda daha aktif olun. Yaptıklarımızı iyi bir biçimde anlatın” uyarısında bulundu.

1500 HASTAYA YILDA 2 MİLYAR HARCAMA

1500 hastaya yılda 2 milyar harcama! MYK toplantısında gerçekleşen sunumda, Türkiye’de 1500’e kadar SMA hastası olduğu ve bu hastalık için yıllık 2 milyar Türk Lirası harcama yapıldığı belirtildi. Ayrıca Meclis Nadir Hastalıklar Komisyonu’nun raporlarının da incelendiği toplantıda, bazı MYK üyeleri SMA, ALS,MS, DMD ve buna benzer nöromusküler hastalıklar için hazırda bulunan Nöromusküler Hastalıklar Merkezi’nin daha aktif çalışması gerektiği ve evlilik öncesi SMA tarama programlarının dahil edilmesi gerektiğine dair fikir beyan ettiler.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.