SinoVac Aşısı 14 Günlük Teste Tabi Tutuluyor, Aşılar Üzerinde Test Çalışmaları Başladı…

SinoVac Aşısı 14 Günlük Teste Tabi Tutuluyor, Aşılar Üzerinde Test Çalışmaları Başladı…

SinoVac aşısı 14 günlük teste tabi tutuluyor, aşılar üzerinde test çalışmaları başladı… Çalışmalarının başlamasıyla aşılama tarihide belli oldu.

SinoVac aşısı 14 günlük teste tabi tutuluyor, aşılar üzerinde test çalışmaları başladı…

Türkiye koronavirüs salgınının önüne geçmek için Çin’den 50 milyon doz aşı siparişi verdi. Bu anlaşma neticesinde Çin’den gelen aşılar test aşamasına alınarak 14 gün araştırılacak.

sinovac-asisi-test-ediliyor.jpg

Araştırma süresince aşılar test aşmasından geçemezse Çin’e iade edilecek. Türkiye ve Çin arasında imzalanan anlaşma maddelerinde; aşı test aşamasından geçmediği sürece alındığı yere iade edilecek. Bu maddenin onaylanmasıyla, Türkiye ve Çin arasında 50 milyon doz aşı anlaşması imzalandı.

50 milyon dozluk anlaşmasının 3 milyon dozu Türkiye’ye ulaştı. Aşılar bugünden itibaren 14 günlük test aşamasına tabi tutulacak. Bu test neticesinde aşılamanın başlayıp başlamayacağı belirlenecek.

AŞI VURULSA DAHİ, MASKE DEĞİŞMEZ AKSESUAR OLACAK

Aşı vurulsa dahi, maske değişmez aksesuar olacak. Aşılar test aşamasından olumlu bir sonuç alırsa vatandaşa uygulanacak. Fakat aşılama 28 gün arayla yapılacak.

28 gün sonra ikinci doz aşı uygulanacak. Bu süre zarfında aşılama çalışmasından geçen kişinin 28 gün boyunca sıkı tedbirler alması gerekiyor.

Aşılama çalışması bittikten sonra kişi maske takmaya devam edecek.

sinovac-asisi-test-ediliyor-001.jpg

Küresel salgın niteliğine dönüşen koronavirüse karşı aşılama çalışması sonrasında da tedbir alınmaya devam edilecek. Maske, mesafe ve hijyen kuralları aşılama çalışmaları bitene kadar ve virüs etkisini yitirene kadar uygulanacak.

Bazı vatandaşlar, aşılama sonrası maske takmayacaklarını düşünüyor. Virüs etkisini yitirene kadar maske hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI NASIL İŞLEYECEK, AŞILAMA NEREDE YAPILACAK?

Aşılama çalışmaları nasıl işleyecek, aşılama nerede yapılacak? Aşıların test aşamasına girmesiyle vatandaşlar ne zaman aşı olacaklarını ve sistemin nasıl işleyeceğini merak ediyor.

Aşıların bugün test aşamasına alınması, aşılama çalışmalarının Ocak ayının ortasında başlayacağını gösteriyor. Aşılama çalışmaları sadece gönüllülere yapılacak.

Türkiye’de aşı yaptırma zorunluluğu olamayacak. İsteyen vatandaş aşılama çalışmasından geçecek. Kademeli şekilde yapılacak olan aşılar, ilk sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacak.

sinovac-asisi-test-ediliyor-002.jpg

Aşılanmak isteyenler önceden randevu alacak. Aşılama süreci özel hastanelerde de yapılacak. Aşı çalışması için özellikle bir merkez hazırlanmayacak.

Aşılar üzerindeki araştırmalar ve çalışmalar sürüyor…

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.