Siirt Fıstığı TBMM Gündeminde

Siirt Fıstığı TBMM Gündeminde

Siirt fıstığı TBMM gündeminde. TBMM'de Siirt'e yapılan yatırımlar ve gelecekteki projeler gündeme geldi. AK PARTİ Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt fıstığı konusuna ayrı bir paragraf açtı. Konuşması büyük alkış aldı.

Siirt fıstığı TBMM gündeminde. 

TBMM'de Siirt'e yapılan yatırımlar ve gelecekteki projeler gündeme geldi. AK PARTİ Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt fıstığı konusuna ayrı bir paragraf açtı. Konuşması büyük alkış aldı.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş'a cevap veren AK PARTİ'li Osman Ören, şöyle konuştu:

SİİRT HER TÜRLÜ AFETE HAZIR

Kentsel dönüşümde Siirt merkezinde 6 mahalle için çalışmalar son aşamaya geldi. Siirt, 1'inci deprem bölgesi olduğundan -Allah göstermesin- olası bir afet anında yapılacak kurtarma ve benzeri müdahalelerde sorun yaşanacak. "Eski Siirt" dediğimiz, odağında Siirt'in en büyük ve en tarihî değeri olan Selçuklulardan kalma Ulu Camii etrafının düzenlenip meydan hâline getirilmesi ve cami kimliğinin korunarak yapının ortaya çıkarılması esastır.

Bu projeyle yaklaşık 8 hektarlık alan yeniden düzenlenip dönüştürülecektir. Siirt'te olası bir afet anında yapılacak kurtarma ve benzeri müdahalelerde yaşanması muhtemel sorunlar giderilmiş olacaktır. Önümüzdeki yıl içerisinde 600 konut inşasına başlayarak Eruh, Kurtalan ve merkezde olmak üzere vatandaşlarımızın ev ihtiyacını karşılayacağız.

Gençlik ve spor alanında bugüne kadar yaptığımız yatırımların dışında, hamdolsun, ilimiz genelinde tüm yatırımlarımız devam ediyor. Spor salonları, gençlik merkezleri, futbol sahaları, kamp eğitim merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu, belde ve köylerimize kadar onlarca halı saha ve basketbol sahaları yaparak milletimiz, gençlerimiz ve sporcularımız için çalışmaya devam ediyoruz.

Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; sağlık alanındaki reformlarımızı bilmeyen, duymayan kalmadı. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesiyle birlikte afiliye olarak çalışacak 450 yataklı devlet hastanemizi A2'den A1'e yükseltip ek olarak 500 yataklı yeni devlet hastanemizi 2020 ve 2022 yatırım programına alıp proje ihalesini tamamladık.

3 ilçemize devlet hastanesi, 75 yataklı doğumevi, 20 üniteli ağız diş sağlık merkezi, 16 aile sağlık merkezi, 5 sağlıkevi, ilave 10 adet 112 istasyonu, 75 lojman ve daha nice hizmetleri kazandırmış olduk. 

siirt-fistigi.jpgSİİRT FISTIĞI PERVARİ BALI

Siirt, 320 bin dekar arazisiyle Siirt fıstığı üretiminde Türkiye 3'üncüsü. Kırmızı mercimek üretiminde Türkiye 6'ncısı, 1 milyon 250 bin küçükbaş hayvan sayısıyla Türkiye'de ilk 10 il arasında ve meşhur Pervari balımızla beraber 2 bin tonu bulan üretimimizle Türkiye'de ilk 10 arasındayız. 

Tarım ve hayvancılık, ilimizde alternatifi olmayan önemli bir sektördür. Sadece Siirt fıstığının ilimiz ekonomisine yıllık katkısı 1 milyarı geçmiştir. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Allah'ın izniyle terörün kökü kazınıyor ve bölgemiz huzura kavuştukça bu rakamlar 3'e, 4'e, 5'e katlanacak.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.