“Sigara İçmek Yasak”, “Dinlenmek Yasak”, "Yasak Günlerde İşe Gitmek Serbest”

“Sigara İçmek Yasak”, “Dinlenmek Yasak”, "Yasak Günlerde İşe Gitmek Serbest”

“Sigara içmek yasak”, “dinlenmek yasak”, "yasak günlerde işe gitmek serbest.” Ford Otosan’da çalışan bir işçi; Koronavirüs’ün tüm hayatlarını değiştirdiğini, salgının çıktığı dönem iş yerlerinin kapandığını, şu an iki katı fazla çalıştıklarını söyledi.

“Sigara içmek yasak”, “dinlenmek yasak”, "yasak günlerde işe gitmek serbest.”

Ford Otosan’da çalışan bir işçi; Koronavirüs’ün tüm hayatlarını değiştirdiğini, salgının ilk çıktığı dönem iş yerlerinin kapandığını, fakat bu kapanmanın sadece Avrupa pazarlarının da kapanmasıyla, parça eksikliği olmasından dolayı olduğunu söyleyerek devam etti…

Her şeye rağmen üretim yapmaya devam ettiklerini, şirketin kapalı olduğu zaman üretim yapmadığı için şu an iki kat çalıştıklarını söyledi.

Filyasyon ekiplerinin sürekli kontrol yapmak için geldiğini, "maskemi bir saniye bile indirince uyarılıyorum. Molalarda mesafeli biçimde oturuyoruz" diyerek HES kodlarının kontrol edildiğini vurguladı.

sigara-icmek-yasak-dinlenmek-yasak-yasak-gunlerde-ise-gitmek-serbest.jpg

Ford Otosan çalışanlarının yakındığı tek durum, kısıtlamalardan muaf tutulmuş olmasıdır.

Kısıtlamalar açıklanınca, işçilere yasak olmamasından yakınan Ford Otosan çalışanı, herkesin esnek çalıştığını ama kendilerinin baskı altında çalıştıklarını söylüyor.

"Kafamızı kaşıyacak vaktimiz yok. Ailemiz ile geçirecek zamanımız yok. Bırakın zamanı çay bile içemiyoruz.  Aldığımız fazla mesai parası da zaten vergiye gidiyor. Çok yoruluyoruz ama karşılığı kuş kadar para. İşçilere neden yasak yok?” dedi.

Çalışmak için yaşadıklarını, haklarını arayamadıklarını, yasak olan günlerde işe gitmelerinin serbest duruma getirildiğini söylüyor.

Bizim dinlenmemiz neden yasak? diyen işçiler, alınan kısıtlamalardan faydalanmak istiyor…

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.