Sayaç, Ölçü Aletleri, Damgalama Ücretlerine Zam!

Sayaç, Ölçü Aletleri, Damgalama Ücretlerine Zam!

Sayaç, ölçü aletleri, damgalama ücretlerine zam! Sudan elektriğe, doğalgaza kadar bütün sayaçların bakım ve tamirine zam geldi.

Sayaç, ölçü aletleri, damgalama ücretlerine zam! Sudan elektriğe, doğalgaza kadar bütün sayaçların bakım ve tamirine zam geldi.

Su, elektrik ve gaz sayaçları gibi cihazların tamir, bakım ve ayar ücretlerine dair yeni düzenleme yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliği resmi gazetede yayınlandı.

Buna göre, artık kullanım ömrü biten muayenesinde sorun ortaya çıkan sayaçlar için herhangi bir ücret ödenmeyecek.  Ücret tarifesi, yani hangi işlemin fiyatının ne kadar olduğu, istasyonlarda rahat görülebilir bir yere asılacak.

ELEKTRİK VE GAZDAKİ ÜCRET DEĞİŞİMİ

Parça değişimine gerek olmayan tamir ücreti tek fazlı sayaçlar için 16,9 TL, üç fazlı sayaçlar için 19,7 TL olarak uygulanması yönünde karar alındığı belirtildi. Eski ücret tek fazlı sayaçlar için 15,5 lira, 3 fazlı sayaçlar için 18,1 liraydı.

Tebliğde bulunan tüm değişiklikler 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

ÖLÇÜ ALETLERİ ÜCRETLERİNDE DE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Ölçü ve ölçü aletleri için alınacak muayene ve damga ücretlerinde de değişiklik yapılacağı ifade edildi.

Tebliğe göre muayene ve damga ücretleri, uzunluk ölçüleri olarak metre hesabına göre 76 kuruştan 1,5 liraya, hacim ölçeklerine dair 1,3 lira ila 51,7 lira, kütle ölçüleri için kilogram hesabına göre 2,5 lira ila 97,1 lira olarak uygulanacak. 

Otomatik olmayan cihazlarda muayene ve damga ücretleri 44,6 lira ile 1702,1 lira arasında uygulanacak, otomatik tartılma aletlerinde bu fiyat 335,8 lira ile 559,7 lira arasında değişkenlik gösterecek.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.