Sağlık Çalışanlarının Gözyaşları Dinmiyor

Sağlık Çalışanlarının Gözyaşları Dinmiyor

Sağlık Çalışanlarının Gözyaşları Dinmiyor. Kovid-19 Yoğun Bakım Doluluk Oranının Arttığı Samsunda, Sağlık Çalışanları Hastaların Çaresizliğine, Son Hallerine Tanıklık Edip Gözyaşlarını Tutamıyor.

Sağlık Çalışanlarının Gözyaşları Dinmiyor

Samsun' da yüzde yüz artan Koronavirüs vakaları hastanelerdeki doluluk oranının artmasını da beraberinde getirdi. Artan hasta sayısı ile birlikte yoğun bakım üniteleri de hızla dolmaya başladı.

Sağlık çalışanlarının her hastaya yetişmeye çalıştığı bu zorlu dönem, fiziksel ve psikolojik etki bıraktı. Yoğun bakım hastalarının bazılarının son hallerine tanık olan, onların çaresizliği karşısında gözyaşlarını tutamayan sağlık çalışanları "İnsanların yoğun bakımda ne yaşadığını saniyelik bile görseniz, bir saniye bile dişarı çıkmak istemezsiniz" diyerek herkesi uyarıyor.

525782image1.jpg

Özellikle Orta Karadeniz Bölgesi' nin yükünü taşıyan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde çalışan sağlıkçılar, çok dramatik olaylarla karşılaşıyor. Solunum cihazına bağlanmadan önce hastalar, yakınlarına mektup yazarak sağlıkçılardan sevdiklerine ulaştırmalarını, çocuğunun sesini son kez duymak istediklerini söylüyorlar. 

Bazı hastaların sağlıkçıların ellerini tutarak " Bana biraz daha nefes ver "diye yalvarması karşısında gözyaşlarını tutamadıklarını söyleyen sağlık çalışanları, hastaların son istekleri, çaresizliği karşısında, psikolojik olarak etkilendiklerini, bu durumun daha acı olduğunu söylüyorlar.

1598172710894-koronavirus.jpg

Sağlık çalişanlarından biri olan Hemşire Hayriye Tanrıvermiş, "Lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Buradaki insanların son anlarında biz yanlarındayız. Onların son su içmesinde, son nefesinde biz başlarındayız. Biz onların neler çektiğini görüyoruz.

Dışarıdaki insanlar bunları görmeyebilir. En sevdiği annesinin burada son anında neler yaşadığını görselerdi emin olun sokağa çıkmak istemezlerdi." diyerek yaşanan acı durumu anlattı.

Hemşire Tanrıvermiş, solunum cihazına bağlı birçok hastanın " Beni kurtarın boğuluyorum " diyerek hayatını kaybettiğini, 56 yaşında ölüm korkusu olan bir hastanın hemşire arkadaşına " Beni bırakma, elimi tut dediği için dakikalarca onun elini bırakmadığını " anlattı. Çok zor anlara şahitlik eden Tanrıvermiş hastaların başında ağladıklarını söyledi.

5fcb3f6967b0a913307d9704.jpg

Samsun halkına seslenen Hemşire Tanrıvermiş, "Bizlerin süper güçleri yok. Lütfen maskesiz dışarı çıkmayın. Toplu alanlara girmeyin. Burada yatan hastaların çoğu 65 yaş ve üstüdür. 70, 80 yaşında bir hasta kafede otururken, alışveriş merkezlerinde gezerken bu hastalığı kapmıyor.

Bunların en yakınındaki evlatları, torunları ve diğerleri getiriyor " diyerek uyarılarda bulundu. Yaşanan bu durum Koronovirüs salgınının önemini ve son derece dikkatli olunması gerektiğini gözler önüne serdi.

 

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum