Sağlık Bakanlığından Coronaya Dair Yeni Tedbir

Sağlık Bakanlığından Coronaya Dair Yeni Tedbir

Sağlık bakanlığından coronaya dair yeni tedbir alındı.Sağlık Bakanlığı Virüsü kaptıktan sonra atlatan hastalarda herhangi bir kalıcı iz bırakıp bırakmadığını araştırmak için 'Covid19 takip merkezleri" kuracak.

Sağlık bakanlığından coronaya dair yeni tedbir alındı.

Sağlık Bakanlığı Virüsü kaptıktan sonra atlatan hastalarda herhangi bir kalıcı iz bırakıp bırakmadığını araştırmak için 'Covid19 takip merkezleri" kuracak.

Sağlık Bakanı virüsle mücadelenin yanında, virüs sonrası için de girişimlere başladı. Açıklama Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla tebliğ edildi. Bundan sonra Covid19 geçirmiş kişiler de takip edilerek, vücudunda kalıcı bir hasar oluşup oluşmadığı takip edilecek.

ANKARA VE ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI

Pilot uygulama, Başkent Ankara ve Eskişehir'de başladı. Bu gelişme başkent Ankara içinde son derece önemli. Artık Covid19 geçirip geride bırakmış kişiler, Covid19 takip merkezlerinden adım adım takip edilecekler.

Bu merkezler kısa süre içinde 24 şehirde, sonrasında da tüm yurtta kurulacağı bilgisi açıklandı. Merkezlerde, hastalar periyodik aralıklarla kontrollere tabi tutulacak. Böylelikle virüsün vücutlarında kalıcı bir etki yapıp yapmadığı ortaya çıkarılmış olacak.

diskapi-yildirim-beyazit-egitim-arastirma-hastanesi.jpgEğer kalıcı bir hasar varsa hem giderilmeye çalışılacak, hem de nedeni üzerinde bilimsel araştırmalar yapılarak tarihe not edilecek. Merkezler tamamen gönüllüğe dayalı olarak faaliyet gösterecek. Covid19 geçirmiş kişiler, kendi vücutlarında bir kontrol yapılmasını isterse, merkezlerin kapısını çalarak, başvuruda bulunacak.

TAMAMIYLA ÜCRETSİZ

Başvuran kişiler kontroller için herhangi bir ücret ödemeyecek. Yapılacak araştırmalar sonucunda,vatandaşın vücudunda, virüsten sonra herhangi bir olumsuz durum olup olmadığı kayıtlara işlenecek. 

Pilot uygulamanın  yapıldığı Başkent Ankara ve Eskişehir'de çalışmalar başladı bile. Ankara'daki adres Dışkapı Eğitim ve Araştırma hastanesi oldu. Buradaki merkez çalışmalarına 1 Aralık itibarıyla başladı. Eskişehir'deki çalışmalarsa 8 Aralık tarihi itibarıyla hayata geçti.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.