Rusya S-400 Anlaşmasını Yenilemek İçin Ankara’nın Alacağı Kararı Bekliyor

Rusya S-400 Anlaşmasını Yenilemek İçin Ankara’nın Alacağı Kararı Bekliyor

Rusya S-400 anlaşmasını yenilemek için Ankara’nın alacağı kararı bekliyor. Araştırmalara göre Rus şirketi Rostec'in yöneticisi Sergey Çemezov, S-400’ler için ikinci anlaşma yapmak istediklerini bundan dolayı Ankara’nın kararını beklediklerini söyledi.

Rusya S-400 anlaşmasını yenilemek için Ankara’nın alacağı kararı bekliyor. 

Yapılan araştırmalara göre Rus şirketi Rostec'in yöneticisi Sergey Çemezov, S-400’ler için ikinci anlaşma yapmak istediklerini fakat bunun için Ankara’nın kararını beklediklerini dile getirdi.

Rus savunma şirketi Rostec'in başkanı Cemezov, S-400’ün Türkiye’ye satışıyla alakalı olarak, Rus devletinin sistematik bir şekilde çalıştığını, sevkiyatta bir problem yaşatmadığını ve anlaşmada yer alan tüm yükümlülüğü yerine getirdiklerini söyleyerek ikinci bir S-400 anlaşmasında Ankara’nın kararını beklediklerini bildirdi.

rusya-s-400-anlasmasini-yenilemek-icin-ankaranin-alacagi-karari-bekliyor.jpg

Çemezov ikinci S-400 anlaşması için, Türkiye ile ortak olduklarını ve Ankara’dan çıkacak haberi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin ikinci anlaşmaya nasıl yaklaşacağını henüz bilmediğini söyleyen Çemezov, üretimde yer alan parçaların Türkiye’de üretilme olasılığını da değerlendirilecek.

rusya-s-400-anlasmasini-yenilemek-icin-ankaranin-alacagi-karari-bekliyor-002.jpg

Ayrıca S-400 sisteminin, karmaşık yapısından ötürü sıfırdan bir üretimin yapılmayacağını bildiren Cemezov, askeri teçhizatlar konusunda başka ülkelerle de görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

2017 yılında S-400 anlaşması, Türkiye ve Rusya arasında imzalanırken, 2019 yılında hava savunma sistemleri Türkiye’ye verilir. Aynı yılın Ekim ayında ise deneme atışları ile test çalışması yapıldı.

rusya-s-400-anlasmasini-yenilemek-icin-ankaranin-alacagi-karari-bekliyor-007.jpg

ABD ise Ankara'nın S-400'lerden vazgeçmesi için Türkiye’yi sıkıştırıyor. S-400’den vazgeçmeyen Türkiye, ABD tarafından F-35 savaş uçağı programından çıkarılmıştır. Ayrıca ABD, Türkiye'ye yaptırım tehdidi uygulamıştır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.