RTÜK’ten TV Kanallarına Konuk Uyarısı!

RTÜK’ten TV Kanallarına Konuk Uyarısı!

RTÜK’ten TV kanallarına konuk uyarısı! Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı televizyon kanallarına konuk aldıkları uzmanlar hakkında uyarı geldi. Uyarıya uymayanlara ceza kapıda…

RTÜK’ten TV kanallarına konuk uyarısı!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı televizyon kanallarına konuk aldıkları uzmanlar hakkında uyarı geldi. Uyarıya uymayanlara ceza kapıda…

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluşu başkanlığı televizyon kanallarını konuk aldığı uzmanlar için uyardı. RTÜK başkanlığınca yapılan uyarıda TV kanallarına uzman olduklarını iddia eden ve yorum yaptıkları konularla ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerin, maksadını aşan söylemlerinin tespit edildiği belirtildi. Televizyon kanallarının bu anlamda dikkat etmemesi durumunda cezai müeyyidenin uygulanacağı bildirildi.

RTÜK resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, televizyon kanallarının programlarına aldığı konuklara değindi. Televizyon kanallarında birbirinden farklı birçok programın yayınlandığını belirten RTÜK, bu yayınlarda ekrana çıkan konuklara değindi.

“HERŞEYİN UZMANIYMIŞ GİBİ”

RTÜK televizyon programlarına katılan konukların her şeyin uzmanıymış gibi yorumlar yaptığını ifade ederek, “hukukçu, sağlık bilimci, siyaset bilimci, deprem uzmanı ve buna benzer farklı unvanları kullanarak gündemdeki her konuda yorum yapanlar görülmektedir.” dedi. RTÜK açıklamasında bu gibi şahısların yeterli bilgi sahibi olmadığını ve kamuoyunu yanlış bilinçlendirdiğini belirtti.

rtuk-ceza.jpg

KONUKLAR KENDİ POPÜLARİTESİ İÇİN SPEKÜLASYON YAPIYOR

RTÜK bu tarz televizyon programlarına katılan konukların yaptığı yorumlardan rahatsız olan birçok vatandaşın kendilerini arayarak şikayetçi olduklarını belirtti. Programlara katılan konukların kendi isimlerini parlatıp, popülaritesini artırmak için spekülatif söylemler içine girdiğini belirten RTÜK, “bu şahıslar bilinçsizce ya da bilinçli bir şekilde maksadını aşmaktadır” dedi.

MÜEYYİDE SÖZ KONUSU

Yanlış konuğun toplumu yanlış yönlendireceği bilgisini veren RTÜK, bu tarz bir durumun toplumda infiale ve yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği belirtti. Kamuoyunun bu yayınlar vasıtasıyla yanlış bilgilendirilmesinin medya kuruluşlarına müeyyide uygulanmasına sebep olabileceği aktarıldı. RTÜK, yayıncı kuruluşların muhtemel bir cezanın önüne geçebilmesi için konuk seçimlerinde daha dikkatli olunmasının altını çizdi.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.