Reform Sürecinde Vergi İndirimimi Geliyor? Ne Gibi Kararlar Alındı?

Reform Sürecinde Vergi İndirimimi Geliyor? Ne Gibi Kararlar Alındı?

Reform sürecinde vergi indirimimi geliyor? Ne gibi kararlar alındı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirecek... İşte detaylar...

Reform sürecinde vergi indirimimi geliyor? Ne gibi kararlar alındı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirecek... İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dün ‘hukukta reform ve ekonomi’ paketi sunuldu.

Sunulan bu pakette, Ağır Ceza Mahkemeleri’nin yargılama kapsamına giren davalarda tutuklu kalma sürelerinin kısaltılması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararlarının yeniden yargılama sebebi sayılabilmesi gibi başlıklar bulunmakta.

reform-degerlendirmesi.jpg

Haftaya yapılması beklenen AK Parti MYK toplantısında değerlendirilecek olan düzenlemeler, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak. Bu açıklamaların ise Şubat ayında yapılması bekleniyor.

Bunun dışında açıklamanın ardından reform düzenlemeleri mecliste gündeme gelmeye başlayacak.

Alınan bilgiler doğrultusunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında külliyede parti kurmayları ve ilgili bakanların yer aldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda hazırlanan taslak metni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu.

MAHKEMELERDE DÜZENLEMELER Mİ YAPILACAK?

Mahkemelerde düzenlemeler mi yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan düzenlemenin içerisinde Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından yargılama kapsamına giren davalarda, tutuklu kalma sürelerinin azaltılması ve İddianamelerin tamamlanarak yargılanmaya başlaması ile ilgili maddeler yer alıyor.

reform-degerlendirmesi-001.jpg

Bunun dışında her mahkemeye süre şartı, hakimlere ise coğrafi teminat verilmesi, Arupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesinin ihlal kararlarının yeniden yargılanma sebebi sayılması bulunuyor.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin iş yükünün azaltılması doğrultusunda bir madde bulunuyor. Yasadaki hükümleri açık olan fakat uygulamada sorunların yaşandığı ‘ifade özgürlüğü’ alanı ile alakalı maddelerde yer alacak.

Ekonomi alanında yapılan yenilikler de ise yatırım izin süreçlerinin kısaltılması, ticari uyuşmazlıklar çıktığında mahkeme tahkimlerin gitmesi, yapılan sözleşmelerde tahkim şartların bulunması, vergi indiriminin sağlanması, hacizde ilgili şartların yumuşatılması ve mülkiyet hakkında devlet- şahıs, şahıs- şahıs arasında süren davaların hızlanması, yabancı yatırımcıya güven verecek imtiyaz düzenlemeleri kapsamında, yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilmesi hedefleniyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.