Paşinyan’dan İstifa Açıklaması

Paşinyan’dan İstifa Açıklaması

Paşinyan’dan istifa açıklaması. Ermenistan, Rusya arabuluculuğuyla Azerbaycan ile anlaşma imzalamıştır. Bu süreçte birçok kan dökülmüş, iki ülkede ciddi zararlara ve askeri kayba uğramıştır. Paşiyan'ın bu savaş sonucunda istifası istenmiştir.

Paşinyan’dan istifa açıklaması. 

Ermenistan, Rusya arabuluculuğuyla Azerbaycan ile anlaşma imzalamıştır. Bu süreçte birçok kan dökülmüş, iki ülkede ciddi zararlara ve askeri kayba uğramıştır.

Azerbaycan savaş neticesinde, Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları geri alır. Karabağ, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklar arasında yerini alırken, Azerbaycan, Karabağ bölgesini alır ve zafer elde eder.

Azerbaycan savaş sonunda işgal altında bulunan topraklarını alarak, savaştan galip ayrılmış. Savaş mağlubiyetini kabul etmeyen Ermenistan halkı, Nikol Paşinyan’ın istifa etmesi konusunda hükümete baskı yapar.

pasinyan-istifa.jpg

Moskova hükümeti de Paşinyan’ın istifa etmesini ister, bundan ötürü hükümete baskı uygular.

NİKOL PAŞİNYAN CEVAPLIYOR…

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, istifa etmesine yönelik üzerinde baskı oluşup/oluşmadığına ilişkin soruları yanıtlıyor.

Halkın, iktidar seçme özgürlüğünün elinden alınamayacağını söyleyen Paşinyan, “senelerdir yapılamayanların sorumlusu olarak beni görüyorlar, bana yükleniyorlar.” dedi.

pasinyan-acikliyor.jpg

Dağlık Karabağ Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlanınca, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın istifa etmesi için çok sayıda protesto düzenlendi.

Protestocuların çoğu Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan Paşinyan’ın istifa etmesine yönelik eylemler başlattı.

Bunun dışında Paşinyan’ın istifa etmesi için Moskova hükümeti de baskı uyguladı.

Paşinyan bu tartışmalara dur demek adına açıklama yapmak istedi.

Hükümetlere seslenerek, “senelerdir yapılamayan ne varsa bana yüklenemez” diyerek, “Ermenistan halkının seçim özgürlüğünü ellerinden alamayacaksınız” ifadelerinin kullandı.

Paşinyan’ın Sözcüsü Mane Gevorgyan, basında yer alan istifa iddialarını yalanlayarak, basına sızan haberin gerçek olmadığını, Paşinyan’ın istifa etmediğini söylemişti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.