Paris Belediyesi'ne Şaşırtan Ceza!

Paris Belediyesi'ne Şaşırtan Ceza!

Paris Belediyesi'ne şaşırtan ceza! Fransa hükümetinin Paris Belediyesi’ne verdiği ceza şaşırttı. Hükümet Belediyeyi cinsiyet eşitsizliği ile suçlayarak, çok sayıda kadın üst düzey yönetici olduğunu belirtti…

Paris Belediyesi'ne şaşırtan ceza!

Fransa hükümetinin Paris Belediyesi’ne verdiği ceza şaşırttı. Hükümet, Belediye'yi cinsiyet eşitsizliği ile suçlayarak, çok sayıda kadın üst düzey yönetici olduğunu belirtti…

Fransa’da 2012 yılında kabul edilen “atanmış memurlarda cinsiyet dengesi” yasası Paris Belediyesi’nin başına bela oldu. Paris Belediyesi’nin yönetici yapısını denetleyen kurumlar 2018 senesinde üst düzey yöneticilerde cinsiyet dengesi gözetmediğini açıkladı.

paris-001.jpg

“KADIN YÖNETİCİ ÇOK” DEDİLER, 110 BİN EURO CEZA KESTİLER

Paris Belediyesi’nde çalışan 16 üst düzey yöneticinin 11’inin kadın olması belediyenin ceza almasına neden oldu. Hükümet Paris Belediyesi’ne 110 bin Euro para cezası kesti. Karası duyan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, karası saçma bulduğunu ama yine de mutluluk duyduğunu ifade etti.

“SEVİNÇTEN GÖZLERİM DOLDU”

Fransa’nın çok satan gazetesi Le Monde’un yaptığı habere göre, Muhalefet Partisinden olan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo kararı duyduğunda saçma bir para cezası olarak nitelendirerek “bu şekilde bir ceza aldığımızı duyduğumda sevinçten gözlerim doldu” diye konuştu.

paris-belediye-baskani-001.jpg

Haberde kararın 2018’de alındığının altı çizilirken, Paris Belediyesi’nde çalışan 16 üst düzey yöneticinin 11’inin kadın 5’inin ise erkek olması nedeniyle cinsiyet eşitliğinin gözetilmediği belirtildi.

“DAHA ÇOK KADIN ATAMASI YAPACAĞIZ”

Geçen sene yapılan seçimlerde güven tazeleyerek yeniden Belediye Başkanı seçilen Hidalgo, verilen cezanın adaletsiz, saçma ve sorumsuz olduğunu belirtirken, “eşitlik sağlamak için daha çok çalışacağız ve daha fazla kadının atanmasını sağlamalıyız” dedi.

Öte yandan Fransa’da İktidar partisinden olan Kamu Hizmetleri Bakanı Amelie de Montchalin, Paris Belediyesi’ne kesilen cezanın eski olduğunu hatırlattı ve saçma buldukları bu kuralı yürürlükten kaldırdıklarını ifade etti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.