Pandemi, Ekonomisi Çok Güçlü Ülkeleri Dahi Yerle Bir Etti

Pandemi, Ekonomisi Çok Güçlü Ülkeleri Dahi Yerle Bir Etti

Pandemi, ekonomisi çok güçlü ülkeleri dahi yerle bir etti. Salgın başladığı günden itibaren birçok ülkenin ekonomisinde son aylarda ciddi yaralar açtı. Ekonomisi çok güçlü ülkelerin başında gelen İngiltere' de dahi korona ile mücadelede sınıfta kaldı.

Pandemi, ekonomisi çok güçlü ülkeleri dahi yerle bir etti. Salgın başladığı günden itibaren birçok ülkenin ekonomisinde son aylarda ciddi yaralar açtı. Ekonomisi çok güçlü ülkelerin başında gelen İngiltere' de dahi korona ile mücadelede sınıfta kaldı.

Bu süreci yönetmenin ekonomide vermiş olduğu kötü gidişi bir türlü engelleyemedi. Bu süreçte yoksullaşan halk oldu. Salgınla mücadelede maliyeti hesaplayan İngiltere belki de son 300 yılın en kötü ekonomik acil durum dönemine giriyor. 

Ülkedeki acil sağlık durumu bitmediği gibi, artarak devam ediyor. Pandemi birçok ülkede olduğu gibi İngiltere' dede hayatı yoksullaştırıyor. Bu yoksullaşanların başında da Türkler geliyor. İngiltere de yaklaşık 850 bin Türk yaşamakta olup, bu sayının Londra da yaşayan kısmı 450 bin civarındadır.

emsekpapr0m0lsfs9tqw4g.jpg

İngiltere hükümeti, pandemi döneminde orada bulunan vatandaşlara gerekli yardımı ve desteği veremediğinden halk ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmış durumda. 2021 yılında yaklaşık 1 milyon kişinin daha işsiz kalması tahmin ediliyor.

Ekonominin salgın öncesi duruma dönmesi birkaç yılı bulacak. Salgın ile sağlık harcamaları 127 milyar Euro ile zirveye yükselirken kapalı olan işletmelere verilen destek ise 73 milyar Euro oldu. Bu yapılan yardımların sonu aşırı borçlanma oldu. Borçlanma, savaş dışı dönemlerde bile ulaşılmayan en yüksek seviyeye ulaştı.

167262.jpg

Hesap edilen normal borçlanmanın pandemi döneminde 7 katına ulaşılmış durumda buna rağmen işsizliğin önüne geçilemedi. İşsizliğin artması gıda yardımlarına yapılan yardıma talebi artırmış durumda. 

Londra'daki gıda bankalarınada, son yıllardaki en fazla müracaat söz konusu. Burada yardımseverlerin yaptığı bağışlar karşılığında, ihtiyaç sahipleri haftada bir buraya gelip ihtiyacını karşılıyor. Salgın sürecinde birçok insan işsiz kalmış durumda o yüzden hükümetin vereceği destekleri dört gözle bekliyor. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.