Osman Kavala'ya Kötü Haber: İstinaf Kararı Bozdu!

Osman Kavala'ya Kötü Haber: İstinaf Kararı Bozdu!

Gezi parkı davasında aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanık hakkında daha önce verilen beraat kararı Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu.

Kavala davasında sıcak gelişme: İstinaf kararı bozdu!

Gezi parkı davasında aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanık hakkında daha önce verilen beraat kararı Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu.

Gezi parkı davasından yargılanan ve Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararı istinaf mahkemesi tarafından bozularak dosyanın ilk derece mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Gezi Parkı olaylarına ismi karışan 9 sanık hakkında daha önce verilen beraat kararlarına yönelik yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

OSMAN KAVALA’NIN BERAAT KARARI BOZULDU

Osman Kavala’nın beraat kararı bozuldu! İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, sanıklar Osman Kavala, Şerafettin Can Atalay, Ayşe Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu, Ali Hakan Altınay, Çiğdem Mater Utku, Yiğit Ali Ekmekçi, Mine Özderen hakkında verilmiş olan beraat kararlarına ilişkin hükmün bozulmasına hükmetti.

Ceza dairesi dava dosyasının yeniden incelenmesi için hüküm kurulmak sebebiyle ilk derece mahkemeye iletilmesine hükmetti.

gezi-parki-davasi.jpg

GEZİ PARKI DAVASININ GEÇMİŞİ

Gezi parkı davasının geçmişi… İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi parkı olaylarına ilişkin Osman Kavala’nın da içlerinde bulunduğu sanıkların yargılandığı davaya ilişkin kararını daha evvel 20 Şubat 2020 tarihinde açıklamıştı.

Mahkeme heyeti, Osman Kavala, Şerafettin Can Atalay, Ayşe Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu, Ali Hakan Altınay, Çiğdem Mater Utku, Yiğit Ali Ekmekçi, Mine Özderen hakkında “mala zarar verme”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen yahut tamamen engellemek için teşebbüs”, "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi", "nitelik yağma", "ağırlaştırılmış yaralama", "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet"  "kasten yaralama” suçlarından açılan davaları hatırlatarak, “yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyet için yetecek derecede hukuka uygun kesin ve somut delil bulunmadığı için sanıkların beraat etmesine karar vermişti.

Mahkeme heyeti tutuklu olarak yargılanması devam eden sanık Osman Kavala’nın da tahliye edilmesine hükmetmişti.

Yine aynı davadan yargılanan firari sanıklar, Mehmet Ali Alabora ve eşi Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Handan Meltem Arıkan ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, ismi geçen sanıklar hakkındaki yakalama kararını da kaldırmıştı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.