Onların Ölüm Riski Daha Fazla! Yetkililer Uyardı!

Onların Ölüm Riski Daha Fazla! Yetkililer Uyardı!

Onların ölüm riski daha fazla. Yetkililer yaptıkları araştırmalarla koronavirüse karşı daha tedbirli olması gereken kişileri uyardı.

Onların ölüm riski daha fazla. Bilim insanları koronavirüs alanında araştırma yaptıklarını söyleyerek, uyarı yaptı. Ayrıca yetkililer kalp ve damar hastalıkları, diyabet, nörolojik rahatsızlıklar, obezite gibi rahatsızlığı olan kişileri uyardı. Bu kişilerin koronavirüsü daha ağır atlattıkları ortaya çıktı. Öte yandan yetkililer kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin ölüm riskinin yüksek olduğunu belirtti. 

Bunun dışında obezite hastası ve kilolu kişiler hastanede daha uzun süre tedavi görüyor. Uzmanlar, tedavi dışında hayatını kaybetme risklerinin de yüksek seviyelerde olduğunu aksetti. Ayrıca Doç. Dr. Ferit Kerim Küçükler, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Küçükler, obezitenin koronavirüsü etkilediğini söyledi. Aşırı kilonun yağ dokusunun artmasına sebebiyet verdiğini söyleyerek, hareketsiz yaşamın sağlığı kötü etkilediğini belirtti.

onlarin-olum-riski-daha-fazla-yetkililer-uyardi.jpg

Onların Ölüm Riski Diğer Kişilere Oranla Daha Yukarıda!

Onların ölüm riski diğer kesimlere oranla daha fazla. Doç. Dr. Ferit Kerim Küçükler, 'Obezite olan kişilerin koronavirüse karşı ölüm riski diğer kişilere oranla daha yukarıda yer alıyor. Türkiye’nin yaklaşık %35’i fazla kilolu %35’i ise obezite hastası. Bunun önüne geçilmesi lazım. Özellikle hareketsiz yaşam obeziteye davetiye çıkarıyor.' dedi.

Koronavirüsün ekonomi dışında sağlık olarak çoğu kişiyi etkilediğini söyleyen Küçükler, evde karantinada toplumun hareketsiz kaldığını belirtti. Bunun sonucunda kilo riskinin oluştuğunu söyledi. Fazla kiloya dikkat çeken Küçükler, bu kişilerin virüs karşısında daha güçsüz olduğunu ifade etti. 

onlarin-olum-riski-daha-fazla-yetkililer-uyardi-001.jpg

Obezite Hastalarında Risk Oranı Artıyor!

Hareketsiz yaşamın obezite hastalığına yol açtığını söyleyen Küçükler, solunum bozulmalarının da yaşandığını ifade etti. Öte yandan 'Obezite hastalarında risk oranı artıyor. Koronavirüs olduklarında solunum problemi yaşıyorlar. Bunun için spor çok önemli. Ayrıca beslenmeye de dikkat etmek lazım. Karantina sürecinde beslenme düzeni bozuldu. Koronavirüs insan hayatını birçok yönden etkiledi.' dedi. 

Bunun dışında obezitede vücutta artmış olan bazı iltihaplı maddeler koronavirüs sonucu artan maddeler ile benzerlik gösteriyor. Bunun da solunum problemine neden olduğu belirtildi. Ayrıca obezite hastalarında kanın pıhtılaşmasını arttıran maddeler de artıyor. Bu artış sonucunda hastalarda dolaşım bozukluğuna bağlı kalp krizi ve felç gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bundan dolayı uzmanlar koronavirüs salgını netivesinde beslenmenin önemli olduğunu bir defa daha vurguladı. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.