Ömer Çelik: Kimse Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Bilgilerini İzinsiz Paylaşamaz!

Ömer Çelik: Kimse Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Bilgilerini İzinsiz Paylaşamaz!

Ömer Çelik: Kimse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bilgilerini izinsiz paylaşamaz! Ömer Çelik, Whatsapp’ı eleştirdi: İzinsiz kullanım kabul edilemez!

Ömer Çelik: Kimse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bilgilerini izinsiz paylaşamaz!

Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, Whatsapp’ın Türkiye kararını eleştirdi. İzinsiz kullanımın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Ak Parti MKYK toplantısının ardından Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ömer Çelik açıklamalarından hemen önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs aşısını olacağını duyurdu. Çelik’in gündeminde öne çıkan konu başlığı ise Whatsapp’ın Türkiye ile ilgili aldığı kararlar vardı. Çelik yaşananları “kabul edilemez” diyerek değerlendirdi.

 “YAKIN ZAMANDA YENİ DÜZENLEMELER GELECEK”

“Yakın zamanda yeni düzenlemeler gelecek” diyerek Whatsapp konusuna değinen Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Whatsapp gibi haberleşme programlarının Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına ve vatandaşlarına saygı duymak zorunda olduğunu belirtti, birçok sosyal medya platformunun farklı konularda iki yüzlü davrandığının altını çizen Ömer Çelik, Whatsapp gibi haberleşme programları ile ilgili önümüzdeki günlerde ciddi düzenlemelerin hayata geçirileceğinin sinyalini verdi.

2020/12/19/whatsapp-yeni-ozellik.jpg

“DATALARIMIZIN KİMİNLE PAYLAŞILACAĞI MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”

“Datalarımızın kiminle paylaşılacağı milli güvenlik meselesidir” Ak Parti MKYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, Whatsapp’ın Türkiye’yi de etkileyen veri paylaşımı konusunda değerlendirmeler yaptı.

2021/01/10/whatsapp.jpg

Ömer Çelik, “Bizim datalarımızın kimlerle paylaşılacağı meselesi milli bir egemenlik meselesidir aynı zamanda. Siber alan siber vatandır aynı zamanda. Egemenliğimizi siber vatanda da korumamız gerekiyor. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının verilerini onların izni ve rızası olmadan başka kaynaklarla paylaşamaz. Bu durumun siber vatandaki data egemenliği olarak hukuki düzenlemeye tabii tutulması açıktır. Whatsapp’ın Türkiye’yi de kapsayan veri paylaşma durumu kesinlikle insan hakları sorunudur. Önümüzdeki dönemde bu ve buna benzer durumlar daha çok tartışılacaktır ve mutlaka bunlarla ilgili düzenlemeler yapılacaktır. Bu konuya ilişkin bizim arkadaşlarımızın çalışmaları sürüyor” şeklinde konuştu.

Ak Parti MKYK toplantısının hemen sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Whatsapp’ın kullanıcıların verilerini üçüncü şahıslarla, şirketlerle paylaşabileceği hususundaki yeni güncellemesini ve bu güncellemenin yalnızca Türkiye ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler üzerinde geçerli olmasına dair yaptığı açıklamaları ile Türkiye’nin kendi data sistemlerinin kurulması adına harekete geçildiğinin sinyalini verdi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.