Öğretmenlerin Eş Durumundan Tayin Hakkı Bir Kez Daha TBMM Gündeminde. CHP'li Levent Gök Bakana Sordu.

Öğretmenlerin Eş Durumundan Tayin Hakkı Bir Kez Daha TBMM Gündeminde. CHP'li Levent Gök Bakana Sordu.

Öğretmenlerin eş durumundan tayin hakkı bir kez daha TBMM gündeminde. CHP'li Levent Gök Bakana sordu. Levent Gök'ten, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a 7 soru.

Öğretmenlerin eş durumundan tayin hakkı bir kez daha TBMM gündeminde. CHP'li Levent Gök Bakana sordu. Levent Gök'ten, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a 7 soru.

levent-gok.jpgPANDEMİ DÖNEMİ SORUNLARI DERİNLEŞTİRDİ

Pandemi dönemi sorunları derinleştirdi yorumu yapan Levent Gök, hazırladığı önergede şu ifadelere yer verdi.

ogretmen.jpgDevam eden Covid-19 salgını sözleşmeli öğretmenlerin barınma ve geçim sorunlarını derinleştirmiştir. İlgili mevzuat gereği eş durumu tayini için en az 3 yıl beklemesi gereken sözleşmeli öğretmenler, haftada bir gün okula gitme zorunluluğu sebebiyle ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kalmakta, açık tutmak zorunda oldukları iki evi geçindirmeye çalışmaktadırlar.

ATAMA VEYA TAYİN HAKKI KAZANAN ÖĞRETMENLER

Atama veya tayin hakkı kazanan öğretmenlerimizin güvenlik soruşturmaları 4 ila 6 ay sürmekte, sözü geçen süreçler hayati hak kayıplarına yol açmaktadır.

ogretmen-006.jpgGüvencesiz çalışma şartları sebebiyle işten atılma korkusu yaşadıkları için sorunlarını yüksek sesle dile getirmeye çekinen öğretmenlerimiz iki şehirli bir hayat yaşamanın temel ihtiyaçlara erişimde engeller yarattığını ifade etmektedirler.

ÖĞRETMENLER ARASINDAKİ KADROLU, ÜCRETLİ, SÖZLEŞMELİ AYRIMLARININ ORTADAN KALDIRILMASI GEREK

Öğretmenler arasındaki kadrolu, ücretli, sözleşmeli ayrımlarının ortadan kaldırılması gerekmekte, yeni nesillerin mimarı olan öğretmenlerimize hak ettikleri imkanların sağlanması beklenmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

ogretmen-001.jpgÜLKEMİZDE GÖREV YAPAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN SAYISI

1. Covid-19 salgının Türkiye’de görülmeye başlandığı tarih itibariyle ülkemizde görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin sayısını açıklar mısınız?

2. Covid-19 salgını süresince eşlerinden farklı şehirlerde görev yapan sözleşmeli öğretmenlerimizin sayısını açıklar mısınız?

3. Covid-19 salgını süresince güvenlik soruşturmasının sonuçlanması 1 aydan uzun süren sözleşmeli öğretmenlerin sayısını açıklar mısınız?

ogretmen-002.jpgFARKLI KENTLERDE GÖREV YAPAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

4. Ailesinin ikamet ettiği şehirlerden farklı kentlerde görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin haftada 1 gün okula gitme zorunluluğunun uzaktan erişim ile ortadan kaldırılması konusunda hangi çalışmalar yürütülmektedir?

BOŞANMA DAVALARI DEVAM EDEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

5. Covid-19 salgını süresince eşinden boşanan ve halen boşanma davaları devam eden sözleşmeli öğretmenlerimizin sayısını açıklar mısınız?

HAYATINI KAYBEDEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

6. Covid-19 salgını süresince intihara teşebbüs eden ve intihar sonucu hayatını kaybeden sözleşmeli öğretmenlerimizin sayısını açıklar mısınız?

7. Kadrolu-sözleşmeli-ücretli öğretmen ayrımlarının ortadan kaldırılması amacıyla yürütülen çalışmaları açıklar mısınız?

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.